Zespół CERT Polska zwraca uwagę na oszustwo, do którego cyberprzestępcy wykorzystują sensacyjne informacje. Za ich pomocą przyciągają uwagę internautów i zachęcają do kliknięcia linku prowadzącego do niebezpiecznej strony. Przez chwilę nieuwagi można stracić dostęp do swojego konta na Facebooku.

Sensacyjne informacje i konieczność weryfikacji wieku — to oszustwo

Cyberprzestępcy wykorzystują przejęte lub fałszywe konta do publikowania na facebookowych grupach postów z sensacyjnymi wiadomościami. Porwanie dziecka, rzekoma śmierć po szczepieniu, gwałt — to tematy używane przez oszustów. Budzą one niemałe emocje i skłaniają internautów do kliknięcia odnośnika prowadzącego do strony, na której ma się znajdować więcej informacji na dany temat.

Tak naprawdę cyberprzestępcy rozpowszechniają fałszywe informacje, a próba wejścia na podlinkowane witryny kończy się wyświetleniem prośby o podanie danych logowania do Facebooka, w celu np. potwierdzenia wieku. Zastosowanie się do tego komunikatu to najgorsze, co możemy zrobić. Nasze dane trafią do oszustów, a ci mogą je wykorzystać do prowadzenia dalszej dezinformacji lub do wyłudzania pieniędzy.

Czytaj także: Fałszywe strony internetowe KGHM namawiają do podejrzanych inwestycji

Jeśli już podaliśmy nasze dane logowania na fałszywej stronie, to powinniśmy jak najszybciej zmienić nasze hasła i włączyć uwierzytelnianie dwuetapowe. Należy też wylogować się ze wszystkich aktywnych sesji na koncie. Kolejny krok to sprawdzenie, czy do naszego konta nie zostały podpięte nieznane aplikacje, adresy e-mail lub numery telefonów.

źródło: CERT Polska

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.