ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
system zarządzania produkcją rolniczą

Drony wskażą przewidywane plony, ilość potrzebnego nawozu i nawodnienie upraw

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Drony latające nad polami wskażą m.in. przewidywany plon i ocenią ilość potrzebnego nawozu. Pozwoli na to system do zarządzania produkcją rolniczą, nad którym pracują naukowcy z Poznania. Z nowego narzędzia mają móc korzystać rolnicy, producenci nawozów, hodowcy roślin oraz ośrodki doradztwa rolniczego.

Innowacyjny system zarządzania produkcją rolniczą

fot. UAM

Sensecorps to robocza nazwa usługi, nad którą pracują naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w konsorcjum ze spółką PolDrone z Gniezna. Narzędzie będzie korzystało ze sztucznej inteligencji. W każdej fazie wzrostu rośliny wskaże przewidywany plon, ilości potrzebnego nawozu czy stan nawodnienia. Sensecorps weźmie pod uwagę podział pól i stan gleby. Do zbierania potrzebnych danych zostaną wykorzystane drony. Spersonalizowane usługi GIS mają być generowane w sposób autonomiczny na bazie sztucznej inteligencji, udostępnianej w portalu rolniczym.

Dr hab. inż. Cezary Kaźmierowski z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM tłumaczy, że celem całego projektu jest optymalizacja zarządzania produktywnością upraw rolniczych z wykorzystaniem zobrazowań satelitarnych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju finansuje projekt w ramach konkursu Szybka Ścieżka Agrotech. Całkowity koszt to prawie 9 milionów złotych.

Czytaj także: Nawigacja Plus przypilnuje, żeby nie sięgać po telefon w trakcie jazdy

Ostatnie miesiące pokazują, że bezzałogowe statki powietrzne mogą mieć naprawdę wiele zastosowań. Niedawno informowaliśmy o policyjnym dronie, który pomógł w ujawnieniu niebezpiecznych zachowań kierowców.

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najnowsze wpisy