ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ceny sprzętu do monitoringu

UOKiK interweniuje w sprawie cen sprzętu do elektronicznego monitoringu

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Czy ceny odsprzedaży sprzętu do monitoringu elektronicznego były nielegalnie ustalane z dystrybutorami? UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające, które ma przynieść odpowiedzi na to pytanie. Jeśli przypuszczenia urzędu okażą się słuszne, przedsiębiorców zamieszanych w cały proces mogą czekać wysokie kary.

Ceny sprzętu do elektronicznego monitoringu

Dahua Technology Poland to wyłączny importer urządzeń marki Dahua, m.in. kamer IP i HDCVI, rejestratorów i wideodomofonów. Firma współpracuje z partnerami handlowymi DTS System sp. z o.o. w Lublnie, „MKJ” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. w Gdańsku, a także E–commerce Partners sp. z o.o. w Częstochowie. Pracownicy UOKiK w asyście policjantów przeszukali siedziby wszystkich tych podmiotów.

Nasze działania podjęliśmy po informacjach, że spółka Dahua Technology Poland mogła ustalać z autoryzowanymi dystrybutorami ceny odsprzedaży urządzeń marki Dahua. Oznaczałoby to, że podmioty zainteresowane tymi produktami nie mogły nabyć ich taniej niż po narzuconych z góry cenach — mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Jak dodaje, sąd wyraził zgodę na przeprowadzenie przeszukań, a teraz jest analizowany materiał dowodowy, który udało się zebrać. Z sygnałów, które docierały do UOKiK, wynika, że dystrybutorzy mieli przestrzegać cen wskazanych w przesłanym im cenniku. Odsprzedaż urządzeń taniej miała wiązać się np. z odebraniem rabatów.

Czytaj także: NASA tworzy listę gości na start Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba

Na ten moment UOKiK prowadzi postępowanie w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcom. Jeśli przypuszczenia urzędu się potwierdzą, to prezes urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara do 10% obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei sankcja pieniężna w wysokości do 2 mln zł — przypomina UOKiK.

źródło: UOKiK

Sprawdź najnowsze wpisy