ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Nowa tajemnica magnetosfery

Bariera chroniąca życie na Ziemi przed wymarciem działa nieco inaczej, niż sądzono

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Jedną z cech Ziemi, która ma kluczowe znaczenie dla ochrony życia, jakie znamy, jest magnetosfera. Jest to silne pole magnetyczne, które chroni planetę przed ciągłym bombardowaniem wiatrem słonecznym. Naukowcy sądzili, że fale podróżujące wzdłuż magnetosfery będą falować w kierunku wiatru słonecznego. Jednak nowe badania wykazały, że niektóre fale zachowują się dokładnie odwrotnie, niż oczekiwano.

Nowa tajemnica magnetosfery

Nowa tajemnica magnetosfery

Fale magnetosferyczne transportują energię, a badając je, naukowcy mogą zrozumieć złożony sposób, w jaki aktywność słoneczna oddziałuje na przestrzeń wokół Ziemi. Jest niezwykle ważne, aby dowiedzieć się jak najwięcej o pogodzie kosmicznej, ponieważ może ona wpływać na satelity na orbicie okołoziemskiej oraz na linie energetyczne na ziemi. Naukowiec Martin Archer, główny autor nowych badań, podkreślił, że zrozumienie granic każdego systemu jest kluczowym problemem.

Zobacz też: Elektrownia wiatrowa wielka jak PKiN zwiększa moc – Haliade-X coraz „większy”

Dlatego też on i jego zespół skupili się na falach powierzchniowych. Wcześniejsze badania Archera i jego współpracowników wykazały, że granica magnetosfery pod wpływem bombardowania wibruje jak bęben. Jeśli silny impuls wiatru słonecznego uderzy w magnetosferę, wytwarza fale, które poruszają się w kierunku biegunów magnetycznych Ziemi, zanim zostaną odbite z powrotem. W badaniach uwzględniono fale, które tworzą się na całej powierzchni magnetosfery, wykorzystując modele stworzone na podstawie obserwacji misji NASA THEMIS. Zespół odkrył, że kiedy impuls wiatru słonecznego uderza w magnetosferę, tworzą się fale, które poruszają się tam i z powrotem pomiędzy biegunami magnetycznymi Ziemi w przedniej części magnetosfery, ale niektóre z nich poruszają się również w kierunku przeciwnym do wiatru słonecznego.

Zobacz też: Nieoficjalny Android 12 wcześniej na OnePlus i Xiaomi niż na Pixelach!

Co ciekawe, przedniej części magnetosfery fale wydają się w ogóle nie występować, a jej powierzchnia zdaje się niewzruszona. Obserwacje z satelitów THEMIS jako pierwsze zasugerowały, że niektóre fale mogą poruszać się w kierunku przeciwnym do wiatru słonecznego. Badacze projektu wykorzystali modele, aby zilustrować, jak energia wiatru słonecznego pochodząca od Słońca i fale generowane przez magnetosferę mogą się wzajemnie znosić. Naukowcy uważają, że badanie fal wokół Ziemi może pomóc im w zrozumieniu podobnych granic wokół innych planet.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy