Skasował biblioteki JS stosowane przez korporacje

Python znów jest najpopularniejszym językiem programowania – przynajmniej w pewnym sensie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Po raz pierwszy od ponad 20 lat język programowania Python wyprzedził Javę, JavaScript i C jako najpopularniejszy język. Zaktualizowane rankingi ujawniły to osiągnięcie za pośrednictwem indeksu, który oblicza wyniki na podstawie wyszukiwań w sieci przygotowanego przez firmę Tiobe. Ta z kolei specjalizuje się w ocenie i śledzeniu jakości oprogramowania, oraz śledzi popularność języków programowania od dwóch dekad.

Python najpopularniejszym językiem programowania

Python najpopularniejszym językiem programowania

Do stworzenia swojego indeksu Tiobe używa zapytań z popularnych wyszukiwarek i stron internetowych, takich jak Google, Bing, Yahoo!, Wikipedia i YouTube. W sumie 25 wyszukiwarek i stron jest badanych w tym procesie. Sam indeks nie dotyczy najlepszego języka programowania per se ani języka, w którym napisano najwięcej linii kodu, ale ściśle ilości wyszukiwań języków w wyszukiwarkach. Tak więc, choć niektórzy mogą nie brać wyczynu Pythona na poważnie ze względu na zastosowaną metodologię, to wciąż jest to olbrzymia zmiana, biorąc pod uwagę, że po raz pierwszy od 20 lat Python znalazł się na szczycie rankingu.

Zobacz też: Zapowiedź GTA: The Trilogy The Definitive Edition – odświeżone klasyki potwierdzone

Python, który zaczynał jako prosty język skryptowy, będący alternatywą dla Perla, stał się dojrzały. Łatwość nauki, ogromna ilość bibliotek i szerokie zastosowanie we wszystkich dziedzinach sprawiły, że jest to najpopularniejszy obecnie język programowania.

— powiedział Paul Jansen, porezes Tiobe.

Co ciekawe, to nie sam udział Pythona wzrósł. Po prostu udział czołowych języków spadł do tego stopnia, że 11,27-procentowy  kawałek tortu należący do Pythona stał się największy. Udział C spadł o 5,79 p.o w porównaniu do października 2020 i wyniósł 11,16 procent, podczas gdy Java spadła o 2,11 p.p do 10,46 procent. Inne języki, które znalazły się w pierwszej dziesiątce w październikowym indeksie to C++, C#, Visual Basic, JavaScript, SQL, PHP i Assembly Language.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy