ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
obrotowy dom

Obrotowy dom — samouk z Bośni stworzył niesamowitą konstrukcję

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Wybranie obiektu mieszkalnego z odpowiednią ekspozycją okien bywa trudnym zadaniem. Problem ten można jednak wyeliminować, jeśli mamy… obrotowy dom. Właśnie taką konstrukcję stworzył mieszkaniec Bośni. Zrobił to, aby jego żona miała urozmaicony widok.

Tak wygląda obrotowy dom

W jednej chwili oglądamy pole kukurydzy, a w następnej rzekę i las. Tak wygląda życie w obrotowym domu, który powstał w północnej Bośni, w pobliżu miasta Srbac. 72-letni Vojin Kusic zbudował go, chcą uszczęśliwić swoją żonę, która pragnęła mieć bardziej zróżnicowany widok z okien rodzinnego domu. Miałem dość jej skarg i częstego remontowania naszego rodzinnego domu i powiedziałem: zbuduję ci obrotowy dom, abyś mogła go obracać, jak chcesz — tłumaczył Reuterowi Vojin Kusic.

72-letni twórca konstrukcji przekonuje, że dom może zatoczyć pełne koło w ciągu 24 godzin, gdy jest najwolniejszy lub nawet w 22 sekundy przy najszybszym możliwym obrocie. Budynek porusza się wokół 7-metrowej osi. Vojin Kusic twierdzi, że zainspirowali go wynalazcy Nikola Tesla oraz Mihajlo Pupin. Konstruktor-samouk pochodził z biednej rodziny i nie miał możliwości zdobycia dobrego wykształcenia. Zmusiło go to do szukania sposobów na samodzielne wykonanie różnych przedmiotów.

Czytaj także: Polacy obawiają się o swoje dane w sieci — niektórzy zapłaciliby za ich ochronę

Budowa trwała sześć lat z przerwami, w których Vojin Kusic przebywał w szpitalu. Twórca obrotowego domu miał chore serce. Poprosiłem lekarzy, aby spróbowali przedłużyć (moje życie) o co najmniej rok, ponieważ mam ten projekt w głowie i… nikt nie będzie wiedział, jak go dokończyć — powiedział 72-letni konstruktor. Jego żona nie chciała komentować nowego domu.

źródło: PAP, zdjęcie główne: YouTube/Dzip klub Zabac Srbac

Sprawdź najnowsze wpisy