ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Polacy obawiają się o dane

Polacy obawiają się o swoje dane w sieci — niektórzy zapłaciliby za ich ochronę

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Z raportu Paperless 2021 wydanego przez fundację Digital Poland wynika, że Polacy obawiają się o swoje dane w internecie. Niektórzy respondenci deklarowali gotowość do zapłaty za ochronę tożsamości w świecie wirtualnym. Wiemy, jakie kwoty.

Polacy obawiają się o swoje dane w sieci

źródło: raport Paperless 2021

Kiedy podaję swoje dane np. podczas zakupów w internecie (adres zamieszkania, email, nazwisko) wiem, że te dane są bezpieczne i nie mogą zostać wykradzione — z takim stwierdzeniem zgadza się jedynie 37% badanych internautów. 39% respondentów uważa, że internetowi sprzedawcy nie udostępniają danych klientów innym firmom. Mimo wprowadzenia RODO, zdecydowana większość badanych obawia się o swoje dane osobowe w internecie — czytamy w raporcie Paperless 2021.

Nieco ponad połowa respondentów (52%) chce zabezpieczyć swoją tożsamość w sieci w ciągu najbliższego roku. 29% deklaruje skłonność do zapłaty za ochronę swoich danych w internecie. Średni koszt, który internauci są gotowi ponieść, to 19 zł jednorazowo lub 59 zł miesięcznie.

Czytaj także: MediaTek idzie na całość — Dimensity 2000 może zagrozić Qualcommowi i Samsungowi

Raport fundacji Digital Poland zwraca uwagę na istotny problem związany z bezpieczeństwem w sieci. Aż 25% ankietowanych przyznało, że korzysta z tego samego hasła do bankowości internetowej, co w przypadku serwisów społecznościowych lub poczty elektronicznej. Rodzi to poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa transakcji bankowych wielu
klientów w Polsce
— ostrzegają autorzy raportu.

źródło: Paperless 2021 – raport fundacji Digital Poland

Sprawdź najnowsze wpisy