ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Haliade-X

Elektrownia wiatrowa wielka jak PKiN zwiększa moc – Haliade-X coraz „większy”

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

W Rotterdamie trwają testy elektrowni wiatrowej Haliade-X, a teraz General Electric poinformowało o kolejnym sukcesie. Moc wynosić ma teraz 14 MW, choć kiedy uruchamiano Haliade-X ta wynosiła „zaledwie” 12 MW. To kolejny skok, który pokazuje, że tego typu projekty mają przed sobą zaskakującą przyszłość.

Haliade-X zwiększa moc – gigant coraz bardziej rośnie

haliade-x
Fot. General Electric

Początkowo moc Haliade-X wynosiła 12 MW, a turbina wiatrowa swoją pracę zaczęła pod koniec 2019 roku w Rotterdamie. Niedługo po rozpoczęciu testów moc podniesiona została do 13 MW, a teraz mówimy już o 14 MW. Dobowy rekord produkcji energii turbiny, jeszcze we wczesnej fazie testów, wynosił 262 MWh. Co to oznacza dla zwykłych śmiertelników? Średnia czteroosobowa rodzina w Polsce ma zużywać rocznie około 2,5 MWh, co oznacza, że jeden dzień pracy Haliade-X generowałby energię dla ponad 100 takich rodzin. Na rok.

General Electric szacowało, że Haliade-X będzie w stanie wyprodukować średnio 67 GWh energii elektrycznej rocznie. To zakładało wykorzystanie mocy turbiny około 67%. Takie warunki mają bowiem panować tam, gdzie finalnie znajdzie się Haliade-X, czyli na Morzu Północnym. Teraz przy 14 MW turbina będzie mogła generować około 74 GWh rocznie. Brzmi to imponująco i może się przyczynić do obniżenia emisji CO2 o aż 52 000 ton rocznie. Do tego Haliade-X to prawdziwy gigant, którego rozmiary wręcz onieśmielają.

Zobacz też: Android 12 wcześniej dla wybranych modeli smartfonów.

Łopata wirnika ma długość 107 metrów, a łącznie z nimi Haliade-X mierzy zawrotne 260 metrów wysokości. Miejsce, gdzie umieszczone są wirniki jest na wysokości około 150 metrów. To trochę więcej, niż Sea Tower w Gdyni i odrobinę mniej, niż hotel InterContinental w Warszawie. Łącznie z łopatami wirnika Haliade-X jest wyższy od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (237 metrów) czy Warsaw Spire (220 metrów). Turbina wiatrowa ma zostać wykorzystana w celach komercyjnych już niebawem na farmie wiatrowej, która powstaje na brytyjskiej części Morza Północnego.

Źródło: Gram w zielone / General Electric

Sprawdź najnowsze wpisy