Dyski twarde z DNA

Naukowcy zmienili DNA w miniaturowy dysk twardy

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Ludzkie ciało jest wypełnione ogromną ilością informacji ukrytych w DNA. Jest ono miliony razy bardziej wydajne pod tym względem, od najnowocześniejszych dysków twardych. Naukowcy z Northwestern University twierdzą, że moglibyśmy pozbyć się każdego dysku twardego na świecie i przechowywać wszystkie dane używając w tym celu kilkuset kilogramów DNA.

Dyski twarde z DNA

Dyski twarde z DNA

Wydajność DNA w zakresie przechowywania danych skłoniła wielu badaczy do poszukiwania potencjalnych przełomów w technologii biosensingu i biorejestracji dla cyfrowej pamięci masowej następnej generacji. Jak dotąd, zespoły pracujące nad wykorzystaniem DNA do przechowywania danych nie były w stanie przezwyciężyć znaczących braków wydajności, które przekładały się na długi czas potrzebny do utworzenia zapisu. Jednak badacze z Northwestern University zaproponowali metodę zapisu informacji na DNA, która wymaga zaledwie kilku minut, w porównaniu z godzinami lub dniami wymaganymi obecnie przez podobne technologie.

Zobacz też: Błędy Windows 11 straszą – poznaj je, zanim zainstalujesz system

Przełomem okazała się metoda Time-sensitive Untemplated Recording using Tdt for Local Environmental Signals, chociaż wygodniej posługiwać się jej nazwą skrótową: TURTLES. Proces ten może syntetyzować zupełnie nowe DNA, zamiast kopiować szablon, co pozwala na szybszy i bardziej rozdzielczy zapis. Polimeraza DNA kontynuuje dodawanie zasad, a w miarę jak to robi, dane są zapisywane w kodzie genetycznym w ciągu kilku minut, ponieważ zmiany środowiskowe wpływają na skład syntetyzowanego przez polimerazę DNA. Naukowcy uważają, że system TURTLES może być dobrym rozwiązaniem dla aplikacji długoterminowej archiwizacji danych, które muszą być odczytywane tylko w przypadku wystąpienia jakiegoś zdarzenia.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy