ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Planeta gorsza niż Wenus

Piekło istnieje! Nazywa się WASP-76b i jest miejscem, przy którym nawet Wenus jest przyjazna życiu

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W 2016 roku naukowcy odkryli egzoplanetę o nazwie WASP-76b. Już wtedy wiedziano, że nie jest to najprzyjemniejsze miejsce we Wrzechświecie. Planeta jest tak gorąca, że żelazo jest odparowywane po stronie dziennej, kondensuje się po stronie nocnej i spada jak deszcz w atmosferze. Jednak nowe dane sugerują, że WASP-76b może być jeszcze gorętsza, niż początkowo sądzili naukowcy.

Planeta gorsza, niż Wenus

Planeta gorsza niż Wenus

Międzynarodowy zespół badaczy dzięki danym widmowym o wysokiej rozdzielczości uzyskanym za pomocą instrumentu Gemini North na Hawajach odkrył zjonizowany wapń. Naukowcy odkryli rzadkie linie spektralne w swoich obserwacjach atmosfery WASP-76b. Według naukowców sygnatura widmowa zjonizowanego wapnia wskazuje, że planeta ma bardzo silne górne wiatry atmosferyczne lub temperatura planety jest znacznie wyższa, niż początkowo sądzono. Warto tu podkreślić, że sama planeta krąży synchronicznie dookoła swojej gwiazdy. Tym samym jest ciągle zwrócona do niej jedną stroną, kiedy po drugiej panuje wieczna noc. 

Zobacz też: Google uszczęśliwia ludzi na siłę – nie masz weryfikacji dwuetapowej? To będziesz miał

Temperatury po stronie dziennej wynoszą średnio 2426 stopni Celsjusza, podczas gdy po stronie nocnej to około 1315 stopni Celsjusza. Tym samym żelazo nigdy tam nie krzepnie. Egzoplaneta krąży wokół swojej gwiazdy, która jest gorętsza od Słońca, bardzo szybko — rok tam trwa 1,8 ziemskiego dnia. To pozwoliło naukowcom na oddzielenie jej sygnału od światła gwiazdy. Byli oni w stanie dostrzec odcisk wapnia poruszający się szybko wraz z planetą. Obiekt ten znajduje się 640 lat świetlnych od Ziemi. Jednak tak duża odległość nie jest raczej żadną stratą.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy