ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Samsung SET i DS

Początek przyszłego roku będzie kluczowy dla procesorów z fabryk Samsunga – firma rozwinie żagle

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Samsung przedstawił aktualizację dotyczącą migracji technologii procesowej podczas piątej dorocznej imprezy cyfrowej Samsung Foundry Forum. Firma ma obecnie rozpocząć produkcję pierwszych projektów układów scalonych opartych na technologii 3 nm dla klientów w pierwszej połowie 2022 roku. Rozwiązanie 3 nm Gate-All-Around (GAA) wykorzystujące technologię Multi-Bridge-Channel FET (MBCFET) pozwoli na zmniejszenie powierzchni o 35 procent, zwiększenie wydajności o 30 procent lub zmniejszenie zużycia energii o 50 procent w porównaniu z układami 5 nm.

Samsung zaoferuje 3 nm na początku 2022 roku

Firma zauważyła również, że wydajność logiki w technologii 3 nm już teraz zbliża się do poziomu podobnego do tego w technologii 4 nm, która jest już w masowej produkcji. Natomiast druga generacja 3 nm ma pojawić się w 2023 roku. W 2025 roku Samsung rozpocznie masową produkcję procesorów w technologii 2 nm. To jednak jedynie założenia producenta. Warto tu przypomnieć, że Samsung pierwotnie planował, iż proces 3 nm wejdzie do masowej produkcji pod koniec 2021 roku, ale najwyraźniej nie docenił poziomu trudności związanego z tą technologią. Dodatkowo trwający niedobór chipów spowodowany globalną pandemią z pewnością nie pomógł sytuacji, gdyż producent skupił swoje środki na zwiększeniu wydajności produkcji w wyższych procesach.

Zobacz też: Telegram świętuje z powodu 70 milionów nowych użytkowników – przyczyna jest raczej oczywista

Przykładem tego jest fakt, że, Samsung kontynuuje ulepszanie swojego procesu FinFET 17 nm zauważając, że zapewnia on do 43% spadek powierzchni, 39% wyższą wydajność lub 49% wzrost efektywności energetycznej w porównaniu do procesu 28 nm. Jest to dość istotne, ponieważ z powodu niedoborów wielu klientów zwraca się ku dojrzałym procesom produkcyjnym, aby zaspokoić swoje potrzeby. Może się to wydawać krokiem w złym kierunku, ale prawda jest taka, że nie wszystkie urządzenia elektroniczne wymagają najnowocześniejszych technik produkcyjnych.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy