Kryzys procesorów dla samochodów do 2023 roku

Przemysł samochodowy jeszcze długo nie stanie na nogi – widać jednak światełko w tunelu

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Podczas gdy większość ekspertów z branży technologicznej uważa, że niedobór chipów złagodzi się w drugiej połowie przyszłego roku, analitycy motoryzacyjni obawiają się, że ich przemysł nie doczeka się fazy ożywienia aż do pierwszej połowy 2023 roku. Warto tu dodać, że to wcale nie oznacza powrotu do stanu sprzed kryzysu, a jedynie zauważalną poprawę obecnej sytuacji.

Kryzys procesorów dla samochodów do 2023 roku

Kryzys procesorów dla samochodów do 2023 roku

Globalny niedobór półprzewodników jest odczuwalny przez wielu, od tych, których miejsca pracy zostały bezpośrednio dotknięte, po konsumentów zastanawiających się, kiedy będą mogli kupić nową kartę graficzną lub konsolę. Jednym z najbardziej dotkniętych jest przemysł motoryzacyjny, który według firmy konsultingowej AlixPartners ucierpi na 210 miliardów dolarów tylko w 2021 roku. Jest to dwukrotnie więcej, niż przewidywano w maju. Według nowej prognozy IHS Markit, braki w zapasach i wyższe ceny będą prawdopodobnie nękać producentów samochodów aż do pierwszej połowy 2023 roku, kiedy to branża wejdzie w fazę ożywienia.

Zobacz też: Uruchom Windows 11 niemal na każdym komputerze bez problemów

Część problemu polega na tym, że producenci samochodów ograniczyli produkcję i zmniejszyli zamówienia na procesory na początku pandemii, i nie byli w stanie zabezpieczyć dostaw kilka miesięcy później, kiedy sprzedaż zaczęła ponownie rosnąć. Jedyną dobrą wiadomością jest to, że IHS przewiduje, że dostawy chipów ustabilizują się w drugiej połowie 2022 roku. Takie ramy czasowe pokrywają się z tym, w co wierzą szefowie AMD, Xboxa i Acera oraz firma analityczna IDC. Niestety, oznacza to, że czeka nas jeszcze kilka miesięcy tego bezprecedensowego kryzysu. Jednak nim to nastąpi, to zdolności produkcyjne producentów samochodów spadną w tym roku o 6,2%, co równa się zmniejszeniu liczby produkowanych samochodów o 5 milionów.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy