Polska oraz Cypr sformalizowały swoją współpracę w takich obszarach, jak cyfryzacja oraz cyberbezpieczeństwo. Dziś minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM podpisał wraz z cypryjskim ministrem ds. nauki, innowacji i polityki cyfrowej Kyriacosem Kokkinosem obustronne porozumienie. Co z niego wynika?

Cyfryzacja i cyberbezpieczeństwo to obszary, w których Polska i Cypr chcą współpracować

fot. KPRP

Minister Janusz Cieszyński towarzyszy Prezydentowi RP w trakcie jego wizyty na Cyprze. Dzisiaj razem z Kyriacosem Kokkinosem podpisał memorandum. Ma ono na celu sformalizowanie współpracy obu krajów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz w sferze cyfrowej. Dokument tego typu (Memorandum of Understanding) służy ustaleniu protokołu dotyczącego podjęcia przyszłych czynności oraz podziału kompetencji.

Polska i Cypr chcą m.in. współpracować w zakresie prawno-regulacyjnym. Państwa zamierzają też zapobiegać cyberatakom i dezinformacji, uświadamiać i edukować, prowadzić rozwój naukowcy i technologiczny. Wspólne zadania mają być realizowane z zachowaniem zasad suwerennej równości i wzajemności oraz z poszanowaniem suwerenności terytorialnej. Tak aktywna polityka naszych rządów znacząco przyczyni się do wzmocnienia obustronnych relacji, ale przede wszystkim do współpracy z naszymi sojusznikami w obszarze wymiany informacji o zagrożeniach czy w obszarze ścigania cyberprzestępców – podkreślił minister Janusz Cieszyński.

Konsultacje eksperckie dotyczące zacieśniania polsko-cypryjskiej współpracy miały miejsce już 23 lutego 2021 roku. Eksperci podkreślili wtedy, jak ważna w czasie pandemii stała się transformacja cyfrowa. Zwrócili również uwagę na to, że rewolucji cyfrowej nie można rozpatrywać poza kontekstem cyberbezpieczeństwa.

Czytaj także: Wszystkie nowe ultrabooki LG gram trafią na półki z Windowsem 11

Poprzednie międzynarodowe memorandum dotyczące polityki cyfrowej i cyberbezpieczeństwa polski rząd podpisał w maju tego roku z rządem Hiszpanii.

źródło: Cyfryzacja KPRM

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.