ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Pluton traci atmosferę

Atmosfera na Plutonie robi się coraz mniej gęsta – oto dlaczego zanika

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W połowie sierpnia 2018 roku planeta karłowata Pluton przeszła przed gwiazdą dając astronomom idealną okazję do dowiedzenia się więcej o gęstości atmosfery zdegradowanej dziewiątej planety. Naukowcy z Southwest Research Institute i zespół astronomów wykorzystali teleskopy w wielu miejscach w USA i Meksyku, aby obserwować atmosferę Plutona, gdy był on podświetlany przez dobrze położoną gwiazdę w nocy 15 sierpnia 2018 roku.

Pluton traci atmosferę

Pluton traci atmosferę

Przejście Plutona przed gwiazdą zostało wykorzystane do pomiaru ogólnej obfitości atmosfery planety karłowatej. Podczas obserwacji naukowcy znaleźli dowody na to, że atmosfera wokół Plutona zanika i ponownie zamarza na powierzchni, gdy ten oddala się od Słońca. Naukowcy używają tej metody do monitorowania zmian w atmosferze Plutona od 1988 roku. New Horizons również uzyskał informacje o profilu gęstości, gdy przeleciał obok Plutona w 2015 roku. Co ciekawe, dane zebrane podczas tego przelotu były zgodne z wcześniejszymi danymi pokazującymi, że masowa atmosfera Plutona podwajała się co dekadę. Jednak dane zebrane w 2018 roku nie wykazały kontynuacji tego trendu.

Zobacz też: Nokia T20 oficjalnie — premiera pierwszego tabletu od HMD Global!

Teleskopy znajdujące się w pobliżu środka ścieżki cienia Plutona zaobserwowały coś, co nazywa się centralnym błyskiem, który zdarza się, gdy atmosfera Plutona załamuje światło w regionie w samym centrum jego cienia. Naukowcy zauważają, że centralny błysk widoczny w obserwacjach z 2018 roku był najsilniejszym, jaki kiedykolwiek zarejestrowano podczas obserwacji Plutona. Warto tu przypomnieć, że atmosfera Plutona składa się głównie z azotu i jest podtrzymywana przez ciśnienie pary powierzchniowego lodu. Małe zmiany w temperaturze powierzchni mogą powodować duże zmiany w gęstości jego atmosfery.

Zobacz też: [Recenzja] realme 8i – czas pokazać szybkie wyświetlacze w niskiej cenie!

Całkowite okrążenie Słońca zajmuje Plutonowi 248 lat ziemskich, a jego odległość od Słońca waha się od 30 jednostek astronomicznych do 50 jednostek astronomicznych. W ciągu ostatnich 25 lat Pluton oddala się od Słońca, co oznacza, że otrzymuje coraz mniej światła. Do 2018 roku ciśnienie powierzchniowe i gęstość atmosfery rosły poprzez zjawisko znane jako inercja termiczna. Jednak nowe dane sugerują, że wraz z ochładzaniem się Plutona, gęstość atmosfery spada. Ta najzwyczajniej zamarza.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy