Google automatycznie przełączy weryfikację na dwuetapową

Google uszczęśliwia ludzi na siłę – nie masz weryfikacji dwuetapowej? To będziesz miał

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Hasła od dawna uważane są za niewystarczające do ochrony bezpieczeństwa użytkownika w sieci. Dlatego też od lat udostępniane są dodatkowe narzędzia, takie jak menedżery haseł i mechanizmy 2FA. W celu promowania lepszych praktyk bezpieczeństwa, Google twierdzi, że będzie wymagać od 2 milionów twórców YouTube, aby włączyć weryfikację dwuetapową i planuje automatycznie przełączyć na nią 150 milionów kont użytkowników do końca 2021 roku.

Google automatycznie przełączy weryfikację na dwuetapową

Google automatycznie przełączy weryfikację na dwuetapową

Google twierdzi, że sprawdza bezpieczeństwo 1 miliarda haseł dziennie, aby chronić użytkowników przed hakerami. Mimo to przestępcy wciąż są skuteczni dzięki inżynierii społecznej i wykorzystywaniu tego samego hasła do wielu stron. Nie pomaga też fakt, że większość ignoruje sugestie ustawienia mocniejszego hasła i wybiera dość beznadziejne konstrukcje. Microsoft niedawno zajął się tym problemem, pozwalając użytkownikom całkowicie pozbyć się haseł z ich kont. Teraz zaś Google chce zwiększyć poziom bezpieczeństwa swoich użytkowników poprzez automatyczne zapisanie 150 milionów z nich do jego weryfikacji dwuetapowej w ramach procesu 2SV.

Zobacz też: Ta misja kosmiczna może ocalić Ziemię – NASA zrobi coś, co zdarzało się tylko w filmach

 2SV od dawna pozostaje dodatkowym środkiem bezpieczeństwa dla ochrony kont Google, a firma ogłosiła jakiś czas temu, że planuje uczynić go domyślną opcją dla prawidłowo skonfigurowanych kont. Decyzja o automatycznym zabezpieczeniu 150 milionów kont wydaje się być kolejnym krokiem w tym kierunku. Co więcej, Google będzie również wymagać od 2 milionów kont twórców YouTube, aby włączyć 2SV do końca tego roku. I o ile sama konieczność zmiany uwierzytelnienia na dwuetapowe wydaje się rozsądnym wymogiem, tak robienie tego automatycznie przez usługodawcę może budzić słuszne zastrzeżenia.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy