Rosja nakręci pierwszy film fabularny w kosmosie

Rosja znów pokona USA w wyścigu kosmicznym – tym razem pod względem kinematografii

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Rosja ogłosiła, że będzie pierwszym krajem, który wystrzeli w kosmos aktora i reżysera filmowego, aby nakręcić film fabularny podczas pobytu na orbicie. Aktorem wyruszającym w kosmos jest Julia Peresild, a reżyserem Klim Shipenko. Duetowi będzie towarzyszył kosmonauta Anton Ahkaplerov i będą oni stanowić załogę Sojuza MS-19.

Rosja nakręci pierwszy film fabularny w kosmosie

Rosja nakręci pierwszy film fabularny w kosmosie

Pereslid i Shipenko odbywają swoją pierwszą podróż w kosmos, natomiast Shkaplerov po raz trzeci odwiedzi ISS. Duet aktorski i reżyserski spędzi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 12 dni, po czym wróci na Ziemię z innym kosmonautą. Podczas pobytu na stacji kosmicznej będą kręcone sceny do filmu pod tytułem Wyzwanie. Ten opowiada o chirurgu wezwanym na ISS, aby spróbować uratować życie członka załogi cierpiącego na chorobę serca. Aktorka i reżyser powiedzieli, że trening do tej misji był wyczerpujący. Ich motywatorem była jednak jedyna w życiu okazja do podróży na ISS i kręcenia filmu na pokładzie stacji kosmicznej. Szkolenie astronautów odbywało się na kosmodromie Bajkonur. 

Zobacz też: Koniec bałaganu z przeglądanymi stronami! Chrome pogrupuje je wedle tematów

Jednym z najprzyjemniejszych aspektów szkolenia, według Peresild, były wycieczki w samolocie używanym do symulacji mikrograwitacji. Samolot ten wchodzi w ostre nurkowanie, dając pasażerom około 20 sekund zerowej grawitacji. Proces szkolenia dla członków załogi trwał cztery miesiące. Reżyser Shipenko opowiedział o tym, że jest pierwszym filmowcem w kosmosie i może eksperymentować z oświetleniem, ustawieniami kamery i innymi technicznymi aspektami kręcenia filmów na orbicie. Rosja uważa, że zostanie pierwszym krajem, który wyśle ekipę filmową, aby nakręciła film na orbicie, co podniesie prestiż jej organizacji kosmicznej. USA i Rosja rywalizowały o to, który kraj jako pierwszy nakręci film na ISS.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy