ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Asteroida w hicie netflixa Bombą atomową w asteroidę

Ta misja kosmiczna może ocalić Ziemię – NASA zrobi coś, co zdarzało się tylko w filmach

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

NASA potwierdziła docelową datę startu misji Double Asteroid Redirection Test (DART). Misja ta ma na celu ocenę technologii, które mają zapobiec uderzeniu asteroidy w Ziemię. Potwierdzona docelowa data startu to 23 listopada 2021 roku. Oczywiście jak na razie nic nam nie zagraża. Warto jednak być gotowym zawczasu, bo kiedy asteroida będzie już na kursie kolizyjnym, to jedyne co będzie można zrobić, to udać się w jakieś miejsce z dobrym widokiem.

NASA chce zmienić kurs asteroidy jeszcze w tym roku

NASA chce zmienić kurs asteroidy

DART wyruszy na orbitę na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 startującej z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii. NASA potwierdziła również, że akredytacje dla mediów są otwarte na nadchodzący start, a relacja ze startu będzie nadawana na żywo w NASA TV, poprzez aplikację i stronę internetową. DART to pierwsza demonstracja opracowanej przez NASA techniki impaktora kinetycznego. W założeniach polega to na wysłaniu jednego lub więcej dużych szybkich statków kosmicznych na ścieżkę asteroidy, aby zmienić jej kurs. Docelowa asteroida dla DART to Didymos. Jest to obiekt znajdujący się stosunkowo blisko Ziemi, jednak w żaden sposób nam nie zagraża. 

Zobacz też: PiP może zapukać do Twych drzwi – Mnisterstwo Pracy chce uregulować zasady pracy zdalnej

Na razie nie wiadomo, czy media będą mogły osobiście obejrzeć start. NASA poinformowała, że protokoły dotyczące tego wydarzenia zostaną podane bliżej daty startu. Poprzednie relacje z uruchomienia były odległe z powodu trwającej pandemii. NASA obiecała również podzielić się wszelkimi zmianami w docelowych datach startu, jak tylko się pojawią.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy