Snapdragon z nowym nazewnictwem

Qualcomm dokonuje wielkiego przejęcia w branży… motoryzacyjnej

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Qualcomm, wraz z firmą inwestycyjną SSW Partners, zakupił szwedzką firmę technologiczną Veoneer, która jest istotnym graczem w branży motoryzacyjnej. Przejęcie to zostało dokonane w ramach w transakcji czystogotówkowej wartej około 4,5 miliarda dolarów, czyli 37 dolarów za akcję. Warto tu podkreślić, że amerykański producent procesorów nie był jedynym zainteresowanym.

Qualcomm przejmuje Veoneer

Qualcomm przejmuje Veoneer

W lipcu tego roku właściciele Veoneer zgodzili się na przejęcie firmy przez Magna w ofercie wartej 31,25 dolarów za akcję, jednak Qualcomm zaproponował kwotę o 18% wyższą. Magna, której kapitalizacja rynkowa wynosi 25,3 mld dolarów, w porównaniu do 164,8 mld dolarów Qualcomma, nie złożyła nawet kontroferty. Nie ma w tym więc nic dziwnego, tym bardziej że Qualcomm nie działał sam. Mimo to również zyskała co nieco na tym przejęciu. Veoneer zapłacił bowiem zadośćuczynienie w wysokości 110 milionów dolarów za zerwanie umowy. 

Zobacz też: UE może zahamować rozwój Sztucznej Inteligencji – ma jednak ku temu dobre powody

SSW Partners obiecało, że sprzeda Qualcommowi pełne prawa do technologii Arriver firmy Veoneer, która jest zaawansowanym systemem wspomagania kierowcy, obejmującym czujniki i oprogramowanie. Quaclomm od jakiegoś czasu pracuje nad dywersyfikacją swoich źródeł dochodu poza urządzenia mobilne i łączność. W styczniu producent przejął startup Nuvia za 1,4 miliarda dolarów, aby ugruntować swoją pozycję na rynkach poza telekomunikacją. Natomiast w zeszłym roku Qualcomm nawiązał współpracę z Veoneer, tworząc Arriver i rozpoczął rozwój technologii jazdy, która ma trafić na drogi w 2024 roku.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy