ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
OnePlus 9 Pro

OxygenOS 12 – aktualizacja od OnePlus i jej nowości

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

OxygenOS 12, czyli nowa wersja systemu oparta o rozwiązania z  Android 12, za chwilę zadebiutuje dla OnePlus 9 oraz OnePlus 9 Pro. Tym samym poznaliśmy nowości, które przyniesie kolejna wersja oprogramowania i trzeba przyznać, że jest ich całkiem sporo. OnePlus zaczyna się zmieniać, ale OxygenOS 12 pokazuje, że idzie to wszystko w dobrym kierunku.

OxygenOS 12 – nowa wersja systemu dla OnePlus

OnePlus 9

Ostatnio pisaliśmy dla Was o tym, że OnePlus zacieśnia współpracę z OPPO w kwestii oprogramowania. Nową wersję systemu powinniśmy zobaczyć w przyszłym roku, kiedy to nastąpi premiera kolejnego flagowca od producenta. Teraz jednak przyszła pora na nową wersję OxygenOS, czyli z numerem dwanaście. Ta ma przynieść większą stabilność oraz energooszczędność, ale także sporo nowych funkcji dla użytkowników. OnePlus kontynuuje swoją filozofię Burdenless, czyli „odchudzania” i zmiany wprowadza na trzech płaszczyznach – praca, odpoczynek oraz rozrywka. Nowa wersja sytemu ma być bardziej spójna i prostsza w obsłudze, a jednocześnie oferująca więcej rzeczy, które można będzie modyfikować.

Zobacz też: Plus świętuje swoje 25 urodziny – co działo się przez ten czas?

Odświeżony wygląd OxygenOS 12

OnePlus przy projektowaniu nowej wersji systemu inspirował się grafiką Jamesa Turrella – Light and Space. Odświeżony interfejs przynosić ma spójność, ale jednocześnie dawać więcej przestrzeni i co za tym idzie przejrzystości. To ma przełożyć się na łatwość użytkowania. Graficy wprowadzili w systemie więcej przestrzeni i złagodzili niektóre z kształtów. Ma być czytelniej, a użytkowanie smartfona bardziej komfortowe. Pojawi się więcej „miękkiego cieniowania” oraz zabaw ze światłem, co ma wpłynąć na obiór systemu jako cieplejszego oraz przyjemniejszego w użytkowaniu. OnePlus zdecydował się także na dekonstrukcję geometryczną. Oznacza to, że przeprojektowano typografię oraz ikony tak, by były one czytelniejsze niezależnie od regionu, gdzie korzysta się ze smartfona. Do tego dochodzą subtelne gradienty i możliwości personalizacji wyglądu, które będą odpowiednio dostosowane do tego, co wybierze użytkownik.

Praca będzie przyjemniejsza

OnePlus OxygenOS 12 shelf

Zmiany wizualne to jedno, ale OnePlus z nowym system ma także ułatwiać codzienna pracę. Szuflada na aplikacje ma oferować więcej opcji, a wśród nich chociażby możliwość dostosowywania rozmiarów czy obrazów w tle. Do tego dojdzie funkcja grupowania tak, by łatwiej można było spersonalizować szufladę pod swoje potrzeby. Dojdzie również karta zdrowia z licznikiem kroków, którą można podłączyć do OnePlus Watch i mieć stały podgląd. Dobrą wiadomością będzie to, że w OxygenOS 12 pojawi się OnePlus Scout. Funkcja, która debiutowała w Indiach dostępna będzie globalnie. Scout pozwala na wyszukiwanie z poziomu szuflady tego, czego użytkownik potrzebuje w ramach zainstalowanych aplikacji. W to wchodzą dokumenty, kontakty i generalnie wszystko, co mamy na smartfonie. Widać więc, że OnePlus stawia na wygodę.

OnePlus OxygenOS 12 Note

Również aplikacja Note doczeka się nowych funkcji, które mają ułatwić edycję plików. Pojawią się więc kolejne narzędzia do edycji, a jeżeli ktoś woli swoje pomysły szkicować, będzie mógł skorzystać z funkcji Doodle.

Odpoczynek na pierwszym miejscu

OnePlus OxygenOS 12 life mode

Tryb Zen, czyli sposób na „wyciszenie” telefonu także ma oferować teraz więcej. OnePlus wprowadza również Work Life Balance 2.0, czyli funkcję pozwalającą na lepsze dostosowanie powiadomień czy wiadomości do tego, jak chcemy je otrzymywać. Pojawią się dwa tryby (Work i Life) oraz możliwości sortowania powiadomień według priorytetu. Do tego dochodzi także możliwość przełączania inteligentnych urządzeń w zależności od tego, czy jesteśmy w biurze czy w domu lub z jakiego Wi-Fi korzystamy. To ma pozwolić na lepsze rozdzielenie pracy od odpoczynku.

OnePlus – tryb ciemny oraz Always-On Display

OnePlus OxygenOS 12 Dark Mode

Tryb ciemny w OxygenOS 12 zostanie rozwinięty i będzie oferował trzy tryby wyświetlania treści. Teraz łatwiej będzie wybrać to, co jest dla użytkownika najlepsze i najwygodniejsze w użytkowaniu. Różnice są widoczne gołym okiem, więc nie trzeba za bardzo tłumaczyć, co się w tej kwestii zmieni. OxygenOS 12 ma także rozwijać opcję Always-On Display, a konkretniej dodawać do Canvas nowe rodzaje efektów i pędzli. Tutaj OnePlus także stawia na jak największą możliwość personalizacji tak, by efekt końcowy był jak najlepszy.

OnePlus OxygenOS 12 AOD

Harmonogram OxygenOS 12 – kiedy pojawi się aktualizacja?

Nowa wersja OxygenOS przyniesie jeszcze narzędzia dla graczy, by rozgrywka na smartfonie była przyjemniejsza. Nie zapomniano także o bezpieczeństwie danych oraz ulepszeniu istniejących już systemów. No dobrze, a jak wygląda kwestia dostępności OxygenOS 12? Dziś startuje otwarta beta dla smartfonów OnePlus 9 oraz OnePlus 9 Pro. W kolejnych aktualizacjach, których terminów jeszcze nie znamy, pliki mają trafić do następujących smartfonów.

  • Seria OnePlus 8 – OnePlus 8 / OnePlus 8 Pro / OnePlus 8T
  • OnePlus 9R 5G
  • Seria OnePlus 7 – OnePlus 7 / OnePlus 7 Pro / OnePlus 7T / OnePlus 7T Pro
  • Seria OnePlus Nord – OnePlus Nord 2 5G / OnePlus Nord / OnePlus Nord CE 5G

Źródło: OnePlus informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy