Mini Pupper - pies robot z Raspberry Pi

Pies robot na każdą kieszeń – i Ty możesz go zbudować i zaprogramować

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Spot od Boston Dynamics to droga zabawka. Podejrzewam, że większość z nas ma tańsze domy/mieszkania, niż kosztuje pojedynczy egzemplarz tego żółtego psa robota. Czy da się taniej? Oczywiście. Jednak czy da się to zarobić budżetowo? Owszem, chociaż wtedy mowa jest już o zestawie do samodzielnego złożenia. Sam pies również jest o wiele mniej bystry a wymiarami bliżej mu do chihuahua, niż do Spota. Złośliwi mogą powiedzieć, że rozumem też. 

Mini Pupper – pies robot z Raspberry Pi

Mierzący zaledwie 16,5 centymetrów wysokości w kłębie Mini Pupper jest oparty na robocie open-source Stanford Pupper. W przeciwieństwie do tego dość kłopotliwego i drogiego bota, Mini Pupper jest wyposażony w kompletną plastikową skorupę i jest znacznie tańszy. Jak podają sami twórcy tego sympatycznego bota:

Mini Pupper to robot w kształcie psa, którego celem jest stymulowanie i wzmacnianie kreatywności. Mini Pupper jest otwartą platformą, działającą pod kontrolą Ubuntu lub ROS (Robot Operating System).

Poza malniką kluczem do niezwykle zwinnych ruchów robota jest szereg niestandardowych serwomechanizmów, które sterują jego kończynami. Deklarowane 12 stopni swobody oznacza, że może on zachowywać się stosunkowo naturalnie. Robot wykorzystuje kamerę i LIDAR do mapowania swojego otoczenia, a także technologię SLAM i OpenCV AI do odnajdywania drogi. 

Zobacz też:Rusza pierwszy w Polsce program stypendialny dla kobiet w gamingu

Robot ten został zaprojektowany głównie jako narzędzie edukacyjne. Istnieje cały kurs online poświęcony zrozumieniu i zbadaniu, jak działa Mini Pupper. Sama zbiórka na Kickstarterze osiągnęła już swój cel. Wspierający za 350 dolarów otrzymają zestaw, który zawiera robota do samodzielnego montażu, obudowę, baterię i ładowarkę. Raspberry Pi 4B trzeba jednak zakupić we własnym zakresie.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy