Układ potrójny z planetami

Ten układ gwiezdny to prawdziwa rzadkość — obecność trzech słońć to dopiero początek

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Nasze Słońce jest dość wyjątkowe pod tym względem, że nie ma rodzeństwa. Otóż większość gwiazd w Drodze Mlecznej ma przynajmniej jedną siostrę. Nie mamy jednak na co narzekać i to nie tylko z powodu potencjalnych upałów. Otóż układy podwójne gwiazd o zbliżonej masie nie są zbyt stabilnym miejscem dla orbit planetarnych. Dlatego też najnowsze odkrycie jest tak wyjątkowe. Mowa bowiem nie o dwóch, a o trzech gwiazdach, wokół których krążą planety.

Układ potrójny z planetami

Układ potrójny z planetami

Naukowcy z University of Nevada w Las Vegas zidentyfikowali układ słoneczny z trzema gwiazdami. Jeśli obserwacje się potwierdzą, to byłby to pierwszy potrójny układ gwiezdny z planetami na orbicie, jaki kiedykolwiek odkryto. No dobrze, ale w jaki sposób dokonano takich obserwacji? Otóż badacze wykorzystali dane z teleskopu ALMA i odkryli trio pierścieni pyłowych wokół trzech gwiazd. Tego typu pierścienie pyłowe są wymagane do formowania się planet. Jednak tym, co przekonuje badaczy, że układ potrójny gwiazd może już posiadać planety na orbitach, są znaczne luki w dysku okołogwiazdowym. Zespół zbadał wiele potencjalnych obszarów występowania tych luk, w tym również to, że spowodował je moment grawitacyjny pochodzący od gwiazd.

Zobacz też: I to jest dobra wiadomość — Samsung kończy z reklamami w swoich aplikacjach

Jednak po zbudowaniu kompleksowego modelu układu gwiezdnego ustalono, że najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest obecność jednej lub więcej dużych planet podobnych do Jowisza. Astronomowie wiedzą, że gazowe olbrzymy są zazwyczaj pierwszymi typami planet, które formują się w układzie gwiezdnym, a planety podobne do Ziemi i Marsa pojawiają się później. Naukowcy wyraźnie zaznaczają, że nie przeprowadzono żadnych bezpośrednich obserwacji planet w tym układzie gwiezdnym. Mają także nadzieje, że dalsze dane z ALMA, które mają pojawić się w najbliższych miesiącach, dostarczą więcej dowodów potwierdzających to odkrycie.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy