Zielona Stolica Europy 2023

Zielona Stolica Europy 2023 – cztery polskie miasta w finale

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Tallin to Zielona Stolica Europy 2023. Choć polskie miasto nie zostało zwycięzcą, to i tak nie mamy powodów do narzekania. Żaden inny kraj UE nie mógł pochwalić się tak liczną reprezentacją w finale, jak nasz. Na liście szesnastu miast znalazły się cztery polskie metropolie.

Zielona Stolica Europy 2023

Konkurs Zielona Stolica Europy ma dopingować władze rozrastających się metropolii w prowadzeniu proekologicznej polityki rozwojowej. Od 2010 roku Komisja Europejska przyznaje tytuł miastom mającym powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Zwycięskie metropolie otrzymują 600 tysięcy euro.

Kandydaci są oceniani w dwunastu kategoriach związanych m.in. z ograniczaniem hałasu, gospodarowaniem wodą oraz ochroną przyrody i bioróżnorodności. Dotychczasowi laureaci to m.in. Sztokholm, Hamburg, Lizbona. W tym roku zieloną stolicą jest fińskie Lahti, a w przyszłym będzie to Grenoble we Francji. Do finałowej szesnastki rywalizującej o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2023 awansowały cztery polskie miasta. To Warszawa, Rzeszów, Gdańsk i Kraków. Ostatecznie zwyciężyła stolica Estonii, jednak polskie metropolie również uzyskały wysokie oceny.

Czytaj także: [Jak to działa] Wirtualna pamięć RAM – czy to rozwiązanie ma sens?

Eksperci z międzynarodowego projektu badawczego ESPON opisali działania miast, które w przeszłości docierały do finału konkursu. To zbiór rekomendacji dla metropolii, dzięki którym mogą stać się one bardziej komfortowe i przyjazne. Eksperci zwracają m.in. uwagę na to, że Lizbona (Portugalia) konsekwentnie inwestuje w jedną z największych na świecie sieci punktów ładowania pojazdów elektrycznych, a Ljubljana (Słowenia) przekształca wielohektarową działkę w centrum stolicy w przestrzeń z miejskimi ogrodami, spotkaniami towarzyskimi i wydarzeniami edukacyjnymi oraz kulturalnymi.

źródło: PAP MediaRoom

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy