Samodzielna naprawa iPhone się nie opłaca

Nowe nietłukące się szkło – inspiracja przybyła z morza i zmierza na smartfony

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy z Uniwersytetu McGill opracowali nowy rodzaj szkła inspirowany wewnętrzną warstwą skorupy mięczaka. To kiedy jest mocno uderzone, zamiast roztrzaskać się jak zwykłe szkło, ma sprężystość podobną do plastiku. Naukowcy biorący udział w projekcie uważają, że ich nowy materiał jest idealny do pokrywania ekranów telefonów komórkowych i innych zastosowań.

Nietłukące się szkło

Nietłukące się szkło

Naukowcy uniwersyteccy twierdzą, że szkło może być hartowane i laminowane w celu wzmocnienia, ale procesy te są kosztowne, a uszkodzone powierzchnie nie zapewniają już dodatkowej ochrony. Nowy materiał zaś jest trzykrotnie mocniejszy niż zwykłe szkło, a jednocześnie pięciokrotnie bardziej odporny na pęknięcia. Szkło zostało opracowane w oparciu o inspirację naturą i jest kompozytem szkła i akrylu podobnym do macicy perłowej. Ta sama w sobie jest interesującym materiałem, ponieważ jest sztywna, ale ma trwałość miękkiego materiału. Wszystko dzięki temu, że jej struktura jest stworzona z kawałków materiału podobnego do kredy, pokrytego miękkimi białkami, które są bardzo elastyczne. W rezultacie masa perłowa jest bardzo mocną strukturą.

Zobacz też: [Promocje dnia] OnePlus 9 5G, Samsung Galaxy A72, iPhone SE 2020 i więcej super okazji!

Zespół zbadał budowę masy perłowej, a następnie powielił ją za pomocą warstw płatków szklanych i akrylu, tworząc nieprzezroczysty i wyjątkowo wytrzymały materiał. Innym ważnym aspektem nowego szkła jest to, że jest ono łatwe i tanie w produkcji. W rezultacie otrzymano prawdziwie przezroczysty materiał kompozytowy. W przyszłości zespół ma nadzieję udoskonalić swoje nowe nietłukące się szkło poprzez wprowadzenie technologii, która pozwoli mu zmieniać właściwości, w tym kolor, mechanikę i przewodnictwo. 

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy