YouTube zmienia zasady dotyczące szczepionek

Zapowiada się fala banów na YouTube – zasady dotyczące antyszczepionkowców ulegają zmianie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

YouTube rozprawia się z dezinformacją na temat szczepionek, wprowadzając nowe wytyczne, które zakazują filmów wprowadzających w błąd w kwestii bezpieczeństwa szczepień, wykraczających poza COVID-19. Zmiany opierają się na istniejących zasadach YouTube dotyczących dezinformacji na temat koronawirusów, rozszerzając je na wszelkie treści, które fałszywie twierdzą, że zatwierdzone szczepionki są niebezpieczne i powodują przewlekłe skutki zdrowotne.

YouTube zmienia zasady dotyczące szczepionek

YouTube zmienia zasady dotyczące szczepionek

Dobrym przykładem będą tu filmy, które twierdzą, że szczepionki nie zmniejszą przenoszenia lub zapadalności na choroby, lub które zawierają błędne informacje na temat substancji zawartych w szczepionkach. Treści takie będą usuwane. Obejmuje to nieprawdziwe twierdzenia, że zatwierdzone szczepionki powodują autyzm, raka lub bezpłodność, jak i bardziej oderwane od rzeczywistości teorie spiskowe mówiące o kontroli umysłu, microchipach, czy o modyfikowaniu DNA ludzi za pomocą szczepień. 

Zobacz też: Klasyczne i świetne gry za darmo na Steam – odebrać je można tylko do jutra

W nowych wytycznych znajdą się zarówno ogólne stwierdzenia dotyczące szczepień, jak i konkretne fałszywe twierdzenia przeciwko konkretnym szczepieniom, takim jak te dotyczące odry lub zapalenia wątroby typu B. Decyzja YouTube prawdopodobnie spotka się ze znacznym sprzeciwem z niektórych stron, z czego serwis wideo zdaje się zdawać sobie sprawę od samego początku.

Opracowywanie polityki dotyczącej dezinformacji medycznej wiąże się z nieodłącznymi wyzwaniami i kompromisami. Naukowe zrozumienie ewoluuje wraz z nowymi badaniami, a osobiste doświadczenia z pierwszej ręki regularnie odgrywają potężną rolę w dyskursie internetowym. Zwłaszcza szczepionki były przez lata źródłem zażartych dyskusji, pomimo spójnych wytycznych organów służby zdrowia dotyczących ich skuteczności.

— Podał YouTube w oświadczeniu. 

Osoby, których filmy zostaną uznane za naruszające zasady, najpierw zobaczą, że ich treści zostały usunięte, a następnie otrzymają e-mail z powiadomieniem o tym, co się stało i dlaczego. Po 3 ostrzeżeniach w ciągu 90 dni kanał może zostać zamknięty. Jednak w szczególnych przypadkach YouTube zastrzega sobie również prawo do zamknięcia kanału lub konta po pojedynczym przypadku poważnego nadużycia, lub gdy kanał jest poświęcony naruszeniu zasad.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy