GPD Pocket 3 zapowiedziany

GPD Pocket 3 zapowiedziany – naprawdę mocny laptop, którego zmieścimy do kieszeni

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

GPD to jeden z najsłynniejszych producentów UMPC na świecie, specjalizujący się w przenośnych komputerach z systemem Windows. Do jego najpopularniejszych linii należą GPD Win, na których składają się komputery do gier, oraz GPD Pocket, czyli kieszonkowe mini laptopy dedykowane biznesowi, chociaż ma w swojej ofercie także urządzenia spoza tych kategorii. Producent właśnie zapowiedział nowego przedstawiciela serii GPD Pocket oznaczonego numerem 3. Tym razem do dyspozycji dostaniemy naprawdę mocne urządzenie. 

GPD Pocket 3 zapowiedziany

GPD Pocket 3 zapowiedziany

GPD reklamuje linię Pocket pod kątem przenośności, jednak do tej pory miało to swoją cenę. Seria wcześniej była wyposażona w stosunkowo słabe układy. Pierwszy GPD Pocket dostał procesor Intel Atom, a najnowszy GPD Pocket 2 działa na procesorze Intel Core m lub Celeron — zależnie od wariantu. Nie ma więc tutaj mowy o nadmiarze mocy, chociaż do podstawowych zastosowań powinno być jej dosyć. Wszystko się jednak zmieni wraz z premierą Pocket 3 układ Intel Core i7-1195G7. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor powinien być wystarczającą jednostką nawet do uruchomienia wielu nowych gier, chociaż oczywiście w najniższych ustawieniach graficznych. Układowi będzie towarzyszyć 16 GB LPDDR4x RAM, zaś pamięć masowa to 512 GB lub 1 TB M.2 PCIe NMVe SSD, przypuszczalnie wykorzystujące szybszą magistralę PCIe 4.0. Prędkość tej magistrali nie została jednak potwierdzona. System wykorzystuje do grafiki zintegrowany procesor graficzny Iris Xe pracujący z częstotliwością 1,4 GHz. 

Zobacz też: Xiaomi Civi – nowy smartfon, stworzony z myślą o estetyce i… kobietach

Mini PC wyposażony jest w 8-calowy panel IPS 1080p. Grafika promocyjna GPD zawiera kilka uwag na temat modularności, ale nie zdradza żadnych dodatkowych szczegółów, więc będziemy musieli poczekać na oficjalną premierę, aby dowiedzieć się więcej. Producent nie pochwalił się także cenami, ani dostępnością nowego urządzenia. Jest jednak coś, co je dyskryminuje w roli sprzętu dla Polaków: na klawiaturze brakuje prawego przycisku Alt, przez co wprowadzanie naszych znaków diakrytycznych będzie mocno utrudnione, a stosowanie zewnętrznych klawiatur mija się z celem — równie dobrze można w takim przypadku kupić tablet na Windowsie.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy