Raspberry Pi podrożeje 

Najdroższy Raspberry Pi 4B po cichu dostaje lepszy procesor – zmiany są niewielkie, chociaż istotne

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Okazuje się, że Raspberry Pi 4B w wariancie 8 GB doczekało się cichej aktualizacji. Zmianę tę zauważył programista Jeff Geerling, który kupił nową malinkę, aby zastąpić uszkodzoną płytkę. Podczas porównywania obydwu egzemplarzy odkrył, że oznaczenia na SoC komputerów różnią się między sobą. Poprzednio numer modelu kończył się na B0T, jednak nowe dziecko Geerlinga ma numer modelu kończący się na C0T, który odpowiada numerowi użytemu w SoC Raspberry Pi 400.

Raspberry Pi 4B 8 GB z nowym procesorem

Raspberry Pi 4B 8 GB z nowym procesorem

Za tą zmianą idą dwie poprawki związane z adresowaniem pamięci RAM, pozwalające magistralom PCIe i EMMC2 na dostęp do większej ilości pamięci niż dotychczas. Dlatego też nie dziwi, że nowy układ pojawił się w Pi 4 z największą ilością pamięci RAM. Pojawiły się także oraz pewne usprawnienia w bramkowaniu zasilania. Warto tu również dodać, że Pi 400 pracuje z częstotliwością 1,8 GHz, w porównaniu do 1,5 GHz w Pi 4 Model B. Teoretycznie więc nowy układ może otworzyć lepszy potencjał podkręcania, jeśli zapewni się odpowiednie chłodzenie. A przynajmniej dostajemy gwarancję stabilnej pracy przy 1,8 GHz, co nie w każdym egzemplarzu Pi 4 jest takie oczywiste. 

Zobacz też: Polskojęzyczna Wikipedia ma już 20 lat — przypomnijmy jej historię

Warto jednak podkreślić, że problemy z 1,8 GHz na starszej wersji układu to już raczej kwestia wybitnego pecha, a nie coś, czym należy się przejmować. Jeśli mamy odpowiednie chłodzenie, to osiąganie częstotliwości powyżej 2 GHz nie powinno być niczym trudnym. Dla kogo więc nowy układ może mieć znaczenie? Dla tych, którzy używają 8 GB RAM — czyli właśnie dla osób, które sięgają po ten konkretny model. 

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy