Roboty ultradźwiękowe

Miniaturowe roboty zasilane dźwiękiem – prąd nie jest do niczego im potrzebny

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Naukowcy z Cornell University stworzyli maleńkie roboty wielkości komórek, które są zasilane i sterowane za pomocą fal ultradźwiękowych. Ruch maleńkich robotów został zainspirowany tym, jak poruszają się bakterie i plemniki. Naukowcy wierzą, że te maleńkie roboty mogą stać się nowym narzędziem do dostarczania leków bezpośrednio do chorych komórek i tkanek.

Roboty ultradźwiękowe

Roboty ultradźwiękowe

Głównym autorem badania jest Tao Luo, który pracuje w laboratorium profesora Mingming Wu w Cornell College of Agriculture and Life Sciences. Przez ponad dziesięć lat laboratorium profesora badało, w jaki sposób różne mikroorganizmy poruszają się i komunikują w swoim środowisku. Ostatecznym celem tych badań było stworzenie zdalnie sterowanego robota, który byłby w stanie poruszać się wewnątrz ludzkiego ciała.

Zobacz też: Oto wszystkie nowości, które trafią na Netflixa w październiku. Szykuje się NAJLEPSZY miesiąc od dawna?!

Zespół wiedział, że nie może zbudować swoich malutkich robotów na baterie, ponieważ byłyby one zbyt ciężkie, przez co roboty nie byłyby w stanie pływać. Zespół zdecydował się na fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Zostały one wybrane, ponieważ są ciche i łatwe do zastosowania w laboratorium. Według FDA technologia ta jest również bezpieczna do stosowania na ludzkim ciele. Początkowe próby produkcji robotów przy użyciu fotolitografii zaowocowały robotami nienadającymi się do użytku. Zespół stworzył funkcjonalne i użyteczne roboty, gdy uniwersytet zakupił nowy system litografii laserowej o nazwie NanoScribe. System ten może tworzyć trójwymiarowe nanostruktury poprzez pisanie bezpośrednio w światłoczułej żywicy. Dzięki nowej technologii badacze mogli modyfikować projekty w skali mikrometrów i szybko tworzyć nowe iteracje do testów. W ciągu sześciu miesięcy zespołowi udało się zbudować trójkątny obiekt mikrorobotyczny, który potrafi pływać. Posiada on również wgłębienia wyryte w tylnej części, które wychwytują pęcherzyk powietrza wywołujący ruch, gdy przetwornik ultradźwiękowy jest skierowany na robota. Przyszłe wyzwania dla badaczy obejmują uczynienie robota biokompatybilnym, co pozwoli na stosowanie go w organizmie.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy