Odcisk palca dowód osobisty

Nowe dowody osobiste od listopada – pojawi się odcisk palca, a rząd już rozesłał skanery

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Nowe dowody osobiste z odciskiem palca pojawią się w Polsce od listopada 2021 roku. Od 8 listopada będzie można składać wnioski o nowy rodzaj dokumentu. I jak można się domyślać, tym razem nie da się tego zrobić on-line. Trzeba będzie się wybrać do urzędu, co obowiązuje już od 27 lipca tego roku. Od tej sytuacji są wyjątki dla osób, które są obłożnie chore lub nie mogą się poruszać.

Nowe dowody osobiste od listopada

Zacznijmy od tego, że nie ma obowiązku wymiany obecnego dokumentu, jeżeli temu nie skończyła się jeszcze data ważności. Nowy dowód osobisty przyniesie nie tylko odcisk palca, który „zaszyty” będzie w warstwie elektronicznej dokumentu, ale także niewielkie zmiany wizualne (podpis). Ma pojawić się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego, gdzie wydany został dokument. Rozwiązania technologiczne, które mają być pomocne i w ogóle umożliwiające działanie nowego dokumentu, zostaną wdrożone w Polsce 7 listopada. 8 listopada będzie już można w urzędach składać odpowiednie wnioski o wydanie nowego rodzaju dokumentu.

Rozwiązania dotyczące nowych dowodów osobistych wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dowody będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia, ponieważ one będą składać odciski palców. Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców. Nowe rozwiązania pozwalają odpowiednio zabezpieczyć dowody osobiste w świecie, w którym bardzo wiele dokumentów jest fałszowanych. Taka sama procedura jest przy wydawaniu paszportów – obywatele są więc przyzwyczajeni do tej procedury.

Paweł Szefernaker sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zobacz też: OPPO Reno6 5G może być Twój – sprawdź nasz konkurs!

Zapewniam – sprzęt, który będzie wykorzystywany gwarantuje bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w którym będą czasowo gromadzone pobrane odciski oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodów osobistych. Polacy nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych.

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM.

Skanery w rękach urzędników

Oficjalny komunikat o tym, jak będzie wyglądało wprowadzenie nowych dowodów osobistych z odciskiem palca i podpisem właściciela, ma zostać wydany już niebawem. Teraz ogłoszono jedynie to, kiedy będzie można składać wnioski o wydanie dokumentu. Polska nie jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, która wprowadza takie rozwiązanie, a jest to wymóg rozporządzenia UE. W Polsce takie dowody miały pojawić się już w sierpniu tego roku. Ze względu na pandemię oraz obostrzenia, termin został przesunięty na listopad.

Do gmin w Polsce trafiły już skanery przystosowane do nowego rodzaju dokumentów. Łącznie jest ich 7450 i znalazły się w 2479 miejscach. Dodatkowo w październiku ma rozpocząć się dostawa 335 mobilnych stacji urzędników. Te urządzenia mają pozwolić na to, by oddać odcisk palca osobie, która nie ma możliwości pojawienia się w urzędzie osobiście.

Źródło: Cyfryzacja KPRM / GOV

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy