Współpraca MediaTeka i AMD

AMD i MediaTek łączą siły – użytkownicy laptopów mają na co czekać

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

AMD i MediaTek prowadzą negocjacje w sprawie utworzenia spółki joint venture, w ramach której AMD będzie produkować chipy z wbudowanym IP firmy MediaTek. Raport DigiTimes mówi, że współpraca będzie koncentrować się głównie na technologiach transmisji danych na poziomie chipów, w tym Wi-Fi, 5G i przewodowej transmisji danych. Oferta produktowa spółki skupi się na rozwiązaniach sprzętowych dla laptopów. 

Współpraca MediaTeka i AMD

Współpraca MediaTeka i AMD

Jeśli rozmowy będą przebiegać bezproblemowo, pierwsze układy z mieszanki AMD-MediaTek mogą pojawić się na rynku już w 2024 roku. Warto dodać, że, nie będzie to pierwsza tego typu współpraca pomiędzy AMD i MediaTek. SoC AMD RZ608 posiada zintegrowaną technologię Wi-Fi 6 firmy MediaTek. Warto dodać, żeRZ608 jest chipsetem zastosowanym UMPC do gier AYANEO. Współpraca może mieć znaczący wpływ na rozwiązania AMD dla notebooków, zwiększając ich atrakcyjność dzięki szerokiemu wachlarzowi rozwiązań bezprzewodowych oferowanych przez MediaTek. Tajwańska firma MediaTek stała się jednym z wiodących producentów mobilnych układów SoC z bogatym wachlarzem bardzo udanych rozwiązań obsługujących technologię 5G. Są one postrzegane jako solidne alternatywy dla większości rozwiązań opracowanych przez Intela. Wybór MediaTek może być postrzegany jako strategiczne posunięcie AMD, ponieważ dąży ono do osiągnięcia pewnego stopnia równości lub lepszej ogólnej wydajności w stosunku do Intela.

Zobacz też: Xiaomi Civi – nowy smartfon, stworzony z myślą o estetyce i… kobietach

Możemy więc w niedalekiej przyszłości spodziewać się laptopów z układami AMD, które zaoferują w standardzie obsługę sieci komórkowych. Oczywiście rozwiązania takie pojawiają się już od lat, jednak niestety, nigdy nie stały się powszechne. A szkoda, bo podczas pracy w terenie zwykle trzeba sięgać po zewnętrzne urządzenia, co nie zawsze jest wygodnym rozwiązaniem. Miejmy nadzieję, że ta współpraca, oraz wysiłki Intela sprawią, że już niedługo obsługa 5G i LTE w laptopach będzie normą.

Źródło: DigiTimes

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy