program cyfrowa gmina

Rusza program „Cyfrowa Gmina” – miliard złotych dla samorządów

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Startuje program Cyfrowa Gmina, którego łączna wartość to miliard złotych. Cel jest prosty: walka z wykluczeniem cyfrowym, czyli z problemem, który dotyka szczególnie mało zamożne gminy. Wkrótce rusza nabór wniosków do programu.

Program „Cyfrowa Gmina” – szczegóły

Samorządy mogą liczyć na wsparcie w wysokości do 2 milionów złotych. Pierwszy nabór wniosków do programu rusza już 18 października. Cyfrowa Gmina to projekt rządu. Środki na jego finansowanie mają pochodzić jednak z Funduszy Europejskich (konkretnie tych w ramach programu React-UE). Kierujemy go do wszystkich 2477 gmin w Polsce — mówi o programie Cyfrowa Gmina Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Pandemia koronawirusa obnażyła lukę cyfrową w samorządach, które nagle musiały obsłużyć wielu interesantów w sposób zdalny. Środki z programu Cyfrowa Gmina mają pozwolić choćby na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania, a także na sfinansowanie szkoleń, dzięki którym wdrażanie nowych rozwiązań przebiegnie sprawnie. Za otrzymane pieniądze gminy będą mogły sfinansować nie tylko cyfryzację urzędów, ale także zrealizować zakupy dla jednostek podległych – szkół, instytucji kultury czy placówek ochrony zdrowia – mówi Janusz Cieszyński.

Czytaj także: Nic nie cenzurujemy i niczego nie blokujemy — ponownie zapewnia Xiaomi

W ostatnim czasie odnotowano wiele incydentów bezpieczeństwa oraz ataków cyberprzestępców na systemy informatyczne instytucji publicznych, m.in. samorządów. Dlatego też jednym z warunków otrzymania wsparcia w ramach Cyfrowej Gminy będzie sfinansowanie przez dany samorząd diagnozy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Ta będzie przekazywana do NASK, który zajmuje się wspieraniem samorządów w razie cyberataku.

źródło, zdjęcie główne: Cyfryzacja KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy