Hasła których lepiej unikać

Większość osób wciąż ma swoje jedno ulubione hasło – ten raport budzi dreszcze

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Korzystanie z jednego hasła, aby wszystkimi swoimi kontami w sieci rządzić, wciąż jest normą. Nie trzeba chyba mówić, że takie działanie nie jest dobrym pomysłem; to świetny sposób, aby paść ofiarą hakerów. Jak jednak wskazuje najnowsze badanie, to aż 70% dorosłych wciąż używa tego samego hasła do więcej niż jednego konta. 

Ludzie wciąż używają jednego hasła do wszystkiego

Ludzie wciąż używają jednego hasła do wszystkiego

W ankiecie przeprowadzonej wśród 1041 mieszkańców USA w wieku 18 lat lub starszych serwis PCMag odkrył, że 25% z nich przyznaje się do ponownego użycia tego samego hasła. Podobna liczba (24%) twierdzi, że robi to najczęściej, a 21% przyznaje, że robi to cały czas. Wydawałoby się to oczywiste, ale widocznie wciąż trzeba przypominać o tym, że ponowne wykorzystanie haseł jest czymś, co hakerzy uwielbiają, bo bardzo ułatwia im to robotę. Zwłaszcza że wiele stron internetowych i usług wykorzystuje adresy e-mail jako nazwy użytkownika. Jeśli te dane logowania pojawią się w masowych wyciekach danych, ktoś może po prostu wypróbować je w wielu miejscach, aby sprawdzić, czy mu się poszczęści. 

Zobacz też: Martwa firma pozywa Apple i Google — powód jest oczywisty

W ankiecie zapytano również, w jaki sposób ludzie przechowują swoje hasła. Najpopularniejszą metodą jest ich zapamiętywanie. Jest to oczywiście bardzo bezpieczne, ale istnieje ryzyko, że zapomnimy je całkowicie. Dodatkowo nie ma tu raczej mowy o czymś skomplikowanym jak długi ciąg bezsensownych znaków. Zaskakująco, drugą najpopularniejszą metodą, preferowaną przez 36% osób, jest zapisywanie ich fizycznie, a 24% stwierdziło, że zapisuje je w telefonie lub innym urządzeniu elektronicznym. Zalecana metoda korzystania z menedżera haseł jest preferowana przez 33% uczestników. Te tworzą bardzo silne hasła i ułatwiają ich zmianę, co jest o tyle dobre, że ponad jedna czwarta osób twierdzi, że nigdy nie zmienia swoich haseł.

Źródło: PC Mag

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy