ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
men wanzhou huawei zwolniona z aresztu

Wiceprezes Huawei na wolności — po trzech latach wróciła do Chin

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy

Trzy lata. Tyle czasu spędziła w areszcie domowym wiceprezes Huawei w Kanadzie. Spór, który trwał i w sumie wciąż nie widać jego końca, właśnie przeszedł kolejny etap. Samo aresztowanie uważane jest przez niektórych za kluczowe w kontekście napięcia sytuacji na linii USA – Chiny. Dzisiaj możemy na tę sytuację spojrzeć na nowo. Oczywiście samo uwolnienie jest wynikiem batalii i kompromisów. W końcu Państwo Środka też zwolniło część zatrzymanych kanadyjskich obywateli.

Koniec aresztu domowego — wiceprezes Huawei już w Chinach

men wanzhou huawei zwolniona z aresztu

W sobotę w Chinach wiceprezes Huawei, Meng Wanzhou, została tłumnie przywitana po trzech latach aresztu domowego. Dokładnie w grudniu 2018 roku na wniosek USA została ona zatrzymana i przez cały czas przebywała w domu w Vancouver na czas procesu ekstradycyjnego. Amerykanie oskarżali Meng Wanzhou o oszustwa finansowe związane z sankcjami wymierzonymi w Iran. W piątek, po porozumieniu stron, zawieszono warunkowo postępowanie. W Chinach wiceprezes Huawei podkreślała zjednoczenie Chin i dziękowała za wsparcie. Naturalnie podczas przywitania zgromadziła się także oficjalna delegacja władz chińskich.

W podobnym czasie Chiny uwolniły dwóch obywateli Kanady. Zostali oni aresztowani pod zarzutem szpiegostwa, co miało miejsce chwilę po aresztowaniu Meng Wanzhou. Oficjalnie Państwo Środka podaje, że obie te sytuacje nie mają związku ze sobą.

Zobacz też: Stare iPhone’y też dostały aktualizacje — sprawdź nowości.

Co będzie dalej? Czas pokaże, aczkolwiek powyższa ugoda może być jednym z kluczowych punktów w całym sporze USA-Chiny. Niemniej na pewno to wciąż za wcześnie, aby odpowiadać na pytania, czy Usługi Google wrócą do Huawei. Mimo wszystko bądźmy dobrej myśli, gdyż nareszcie widać postęp w tej sprawie.

Źródło: Business Insider

Sprawdź najnowsze wpisy