ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
mikroorganizmy zjadające plastiki

Polscy naukowcy szukają mikroorganizmów „zjadających” plastiki

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Mikroorganizmy zjadające plastiki są w centrum zainteresowania naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ich projekt otrzymał dofinansowanie 1,1 mln złotych z Narodowego Centrum Nauki. Prace potrwają do 2024 roku.

Mikroorganizmy „zjadające” plastiki – do czego mogą się przydać?

Zespół dr. Piotra Biniarza z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu chce znaleźć mikroorganizmy, które rozkładają plastiki. Naukowcy zamierzają również sklonować produkowane przez nie enzymy do drożdżaków.

Jak informuje PAP rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Małgorzata Moczulska, naukowcy chcą pobrać i zbadać próbki z różnych środowisk. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, odnajdą w nich nieznane dotąd mikroorganizmy rozkładające nylon, polistyren, poliuretan, czy polipropylen. Kolejny etap prac będzie polegał na sklonowaniu enzymów z tych mikroorganizmów do szybko rosnących drożdżaków. Zdaniem naukowców drożdżaki mogą wydajnie produkować enzymy i rosnąć bezpośrednio na odpadach lub ściekach komunalnych, usuwając z nich mikroplastiki.

Czytaj także: Kioxa pracuje nad SSD pod PCIe 5.0 – prędkości rzędu kilkunastu gigabajtów na sekundę coraz bliżej

Obecnie oczyszczanie np. ścieków z mikroplastików w sposób chemiczny lub fizyczny może sprawiać problemy. Stworzone przez nas drożdżaki robiłyby to z kolei wydajnie i niejako przy okazji. A to pozwoliłoby znacznie ograniczyć ilość plastiku w środowisku – mówi dr. Piotr Biniarz.

źródło: Nauka w Polsce

Sprawdź najnowsze wpisy