Android-Green-Black-Wallpaper-Image

 

 

Fragmentacja na rynku Androida to znany od wielu lat problem, do którego przyczyniają się zarówno producenci urządzeń jak i polityka Google. Kolejny rok z rzędu wydawca różnych aplikacji, firma OpenSignal na podstawie danych, które zebrano od ponad 700 000 anonimowych użytkowników przygotowała na ten temat interesujące statystyki. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi danymi:

 

  • obecnie na świecie jest 24 tysiące tabletów, smartfonów z Androidem. Zostały wyprodukowane przez prawie 1300 firm. Przed rokiem w użyciu było 19 000 różnych urządzeń, podczas gdy dwa lata temu jedynie 11 000. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat liczba wykorzystywanych urządzeń zwiększyła się o 13 000 sztuk. Niestety oznacza to, że w użyciu pozostaje wciąż wiele starszych sprzętów
  • dominującym producentem po raz kolejny został koreański Samsung z wynikiem  37.8% rynku
  • drugie miejsce zajęło LG. Choć ten producent poprawił swój rezultat względem poprzednich lat, to jednak różnica w stosunku do Samsunga nadal jest spora. Kolejne miejsca zajęły firmy: Sony, Motorola i Lenovo
  • Google ze swoimi urządzeniami z rodziny Nexus zajmuje dopiero 10 miejsce w rankingu producentów
  • najpopularniejszy smartfon to nadal Samsung Galaxy S3. Biorąc pod uwagę, że na rynku jest już szósta generacja flagowca tego koreańskiego producenta – to spore zaskoczenie.
  • Z oferty LG największą popularność zdobył model G3

 

najpoppularniejsze firmy

 

Raport nie pozostawia żadnych wątpliwości: fragmentacja Androida od wielu lat nie uległa znaczącemu zmniejszeniu pomimo prowadzonych przez Google rozmaitych działań mających na celu wyeliminowanie przestarzałych już edycji systemu, które nadal kurczowo trzymają się na rynku. Zaobserwowany w ostatnich miesiącach malejący udział starszych wersji ma związek z wydaniem Lollipopa.

 

udzial wersji androida_2015

 

W stosunku do iOS statystyki popularności najnowszej wersji wyglądają w dalszym ciągu tragicznie. Google próbuje ratować sytuację produkowanymi na zlecenie przez różnych producentów smartfonami i tabletami, ale biorąc pod uwagę dopiero 10 pozycję Nexusów na rynku nie ma to znaczącego wpływu na wyniki.

 

android vs ios najnowsze wersje 201508

 

 

OpenSignal przygotował także mapkę prezentującą najpopularniejszych producentów we wszystkich krajach. W Europie i w Ameryce Północnej dominuje oczywiście Samsung. W Azji ustępuje jednak Xiaomi (Chiny) oraz firmie Sony (Indie). Sporą niespodzianką jest Japonia, w której na pierwszym miejscu powinny być rodzime Xperie. Okazuje się jednak, że dominuje tam Docomo – lokalny operator GSM oferujący urządzenia kilku producentów.

 

producenci ranking201508

 

Otwartą kwestią pozostaje fragmentacja systemu w kolejnych latach. Z pewnością wprowadzenie Androida na kolejne urządzenia (jak choćby telewizory czy Internet rzeczy) nie ułatwi firmie Google kontroli nad dostarczaniem nowszych wydań. Moim zdaniem problem dostępności aktualizacji może w przyszłości zaważyć o losie najpopularniejszego obecnie systemu.

 

Wasze smartfony, tablety otrzymały najnowszą wersję systemu? Dajcie znać w komentarzach.

 

Źródła: googlewatchblog.de, własne

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Smorąg