ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
uniwersalne ładowarki w UE

Uniwersalne ładowarki w całej UE? Jest zdecydowana reakcja europarlamentu

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Coraz głośniej mówi się o tym, by ładowarki do urządzeń elektronicznych były w całej UE uniwersalne. Najpewniej sprowadzałoby się to do uznania USB-C za standardowe rozwiązanie. Dziś rano informowaliśmy, że właśnie tego chce Komisja Europejska. Teraz znamy już zdanie kolejnego organu UE – Parlamentu Europejskiego (PE).

Uniwersalne ładowarki w UE – co na to Parlament Europejski?

Na ten moment wśród organów Unii Europejskiej panuje zgoda co do tego, że uniwersalny standard ładowarki jest dobrym pomysłem. Po tym jak Komisja Europejska przedstawiła propozycję uniwersalnej ładowarki, oświadczenie wydała Anna Cavazzini. To niemiecka eurodeputowana reprezentująca partię Zieloni, która przewodniczy parlamentarnej Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO).

Musimy wreszcie pozbyć się bałaganu z kablami w naszych szufladach; mieliśmy dość posiadania w plecaku niewłaściwego kabla ładującego do urządzenia, które nosimy. Jednolite kable do ładowania pomogą konsumentom zaoszczędzić pieniądze i zasoby planety – stwierdziła Anna Cavazzini. Niemiecka eurodeputowana zaznaczyła, że to właśnie sprzęt elektryczny i elektroniczny jest jednym z najszybciej rosnących strumieni odpadów w UE. Jej zdaniem szczególnie ważne jest, aby proponowane przepisy dotyczące uniwersalnej ładowarki dotyczyły nie tylko smartfonów, ale również tabletów i innych urządzeń mobilnych. Należy wziąć pod uwagę szybki rozwój technologiczny, zwłaszcza że Komisja zmarnowała już tyle czasu – stwierdziła Anna Cavazzini. Teraz Parlament Europejski będzie pracował nad wnioskiem ustawodawczym. Zmiany mają przynieść korzyści zarówno konsumentom, branży jak i środowisku.

Czytaj także: Ładowarka MagSafe nie pasuje do końca do iPhone 13 Pro – skucha projektantów?

Reakcja Parlamentu Europejskiego nie jest zaskoczeniem. Już w 2014 roku PE poparł wspólną ładowarkę do wszystkich telefonów komórkowych. Od tego czasu europarlament w ramach różnych inicjatyw wnioskował o wprowadzenie jednolitego standardu.

źródło: PAP MediaRoom

Sprawdź najnowsze wpisy