ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Oszustwo SMS kwarantanna niebezpieczenstwo

Nie trafiłeś na kwarantannę, a jeden SMS może sporo kosztować – kolejne oszustwo

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Wygląda na to, że pojawiło się kolejne oszustwo SMS, które pojawia się na skrzynkach odbiorczych setek, jeżeli nie tysięcy Polaków. Kwarantanna to słowo klucz, które ma działać na wyobraźnię odbiorców. W końcu straszeni jesteśmy czwartą falą zachorować, a ciekawość potrafi doprowadzić nas w miejsca, które mogą nas niestety sporo kosztować. Jak działa oszustwo SMS i co może nas czekać.

Oszustwo SMS – kwarantanna

Oszustwo SMS kwarantanna niebezpieczenstwo
Fot. Niebezpiecznik

Redakcja Niebezpiecznika ostrzega o kolejnej fali ataków z wykorzystaniem SMS-ów. Tym razem oszuści postawili na kwarantannę, a raczej na informację o tym, że zostaliśmy na taką skierowani. Treść wiadomości może być następująca: „Zostales skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakazenia w Twoim najblizszym otoczeniu. Wiecej informacji na stronie https://cutt[.]ly/8Ezv3uy”. Oczywiście nie jest to prawdziwy SMS i nie zostaliśmy skierowani na żadną kwarantannę. Jeżeli jednak mamy podejrzenia, że zostaliśmy zarażeni wirusem, to najlepiej wejść na nasze Internetowe Konto Pacjenta i tam sprawdzić, czy pojawiły się jakieś nowe informacje.

Co więcej, SMS przychodzi z numeru, który wyświetla się jako „Kwarantanna”, więc może być go trudno zignorować. Jeżeli wcześniej otrzymało się wiadomość od prawdziwego Sanepidu, taki SMS może pojawić się w miejscu, które potwierdza jego autentyczność. Po kliknięciu w link (czego robić nie należy!), użytkownik zostanie przekierowany na stronę, z której ma pobrać aplikację Flash Player. Ta niby prowadzić ma do sklepu Google Play, ale tak się nie dzieje. Pobranie takiej aplikacji spowoduje, że na smartfonie zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie. To może zaatakować aplikacje bankowości mobilnej i wykraść dane z naszego konta, a co za tym idzie, środki się na nim znajdujące.

Zobacz też: USB-C i brak ładowarki w zestawie – tak może wyglądać przyszłość smartfonów w UE.

Powyższe oszustwo ma być niebezpieczne tylko dla smartfonów z systemem Android, ale mimo wszystko zalecamy ostrożność. Jeżeli zainstalowaliśmy aplikację, to jak najszybciej wyłączmy telefon i dzwońmy do naszego banku. Pojawiła się także wersja oszustwa SMS z podobnymi linkami, gdzie w wiadomości możemy przeczytać, że zgubiliśmy portfel z dokumentami. Ostrzeżcie najbliższych, by uważali na takie SMS-y.

Źródło: Niebezpiecznik

Sprawdź najnowsze wpisy