ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
nauka latania dronami

Zobaczcie, jak drony pomagają w budowie linii wysokiego napięcia

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Gdy powstają linie wysokiego napięcia, do ich montażu można wykorzystać drony. Z takiego założenia wyszedł Tauron. Firma pochwaliła się, jak zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych zaoszczędziło trudów zwykłym ludziom.

Linie wysokiego napięcia – drony usprawniają ich budowę

Tauron przebudowuje linię wysokiego napięcia nad czynnym traktem kolejowym E65 na odcinku Most Wisła – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg. Firma prowadzi związane z tym prace od początku roku. Po zakończeniu modernizacji pociągi osobowe będą mogły jeździć na wspomnianym odcinku z prędkością do 160 km/h.

Biegnąca pod linią wysokiego napięcia trasa kolejowa to jeden z najpopularniejszych w województwie szlaków, po którym pociągi poruszają się z częstotliwością co 15 minut. Wstrzymanie ruchu i organizacja komunikacji zastępczej doprowadziłyby do poważnych utrudnień komunikacyjnych w regionie – mówi Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu Tauron Polska Energia. Firma postanowiła więc wykorzystać do przewieszenia sieci nad torowiskiem drona. Jego pracę możecie zobaczyć na powyższym nagraniu Taurona.

Czytaj także: Caltech tworzy struktury embrionopodobne przy użyciu komórek macierzystych

Inżynierowie Taurona postanowili również zastosować 9 słupów tymczasowych, żeby nie powodować długotrwałych wyłączeń zasilania. Pracownicy za pomocą dźwigów rozstawiają specjalne konstrukcje w pobliżu stalowych słupów przeznaczonych do likwidacji. Realizacja kontraktu wymaga modernizacji linii wysokiego napięcia 110 kV, która biegnie nad szlakiem kolejowym w Czechowicach-Dziedzicach. Stare słupy kratowe muszą zostać zastąpione przez nowe konstrukcje. W dodatku muszą być wyższe z powodu znacznego wyniesienia nowego torowiska.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy