ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Huawei przekazuje openEuler społeczności

Huawei ogłosił premierę… nowego systemu operacyjnego – czym jest openEuler OS?

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W 2019 roku Huawei wydał system operacyjny Euler OS, który jest dystrybucją Linuksa. Nie była to jednak zbyt powszechna wiadomość, ponieważ już wtedy cały świat skupił się na sankcjach nałożonych na firmę przez USA, oraz na szybkim rozwoju HarmonyOS. Nie oznacza to jednak, że projekt Euler poszedł w odstawkę, a wręcz przeciwnie. Huawei wciąż nad nim pracował i teraz przygotowuje się do premiery nowego systemu openEuler OS, który ma zostać ogłoszony już jutro. 

Huawei openEuler OS

Huawei openEuler OS

W związku z zapowiedzią założyciel Huaweia stwierdził, że firma będzie zwiększać swoje wysiłki w celu wzmocnienia infrastruktury cyfrowej. Ponadto, marka będzie również dążyć do zapewnienia trwałego i niezawodnego fundamentu dla tej platformy. Nadchodzący system operacyjny openEuler ma być otwartą i darmową platformą dystrybucji Linuksa, która będzie oferować otwartą społeczność dla deweloperów na całym świecie. Huawei także potwierdził, że planuje aktualizację openEuler. Wersja 22.03 zostanie wydana w przyszłym roku i będzie oparta na Linux Kernel 5.10. 

Zobacz też: T-Mobile ma 3000 stacji 5G – oto najnowsze lokalizacje

Warto dodać, że system ten to nie tylko dzieło Huaweia. openEuler jest platformą, która została zaprojektowana we współpracy z innymi głównymi gigantami technologicznymi. Jego wysiłki w celu stworzenia jednolitego i otwartego systemu operacyjnego, który będzie obsługiwał struktury wieloprocesorowe, które będą rozwijać ekosystem sprzętu i oprogramowania aplikacji. Czy będzie się więc kanibalizować z HarmonyOS w wersji na komputery? Raczej nie. Wiele wskazuje na to, że obydwa systemy będą dedykowane innym grupom docelowym. Więcej szczegółów poznamy jednak jutro.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy