ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Rakieta SpaceX uderzy w Księżyc

Nowoczesna technologia zdradza tajemnice krateru Tycho – pierwsze takie zdjęcie w historii

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Ukazał się nowy obraz Księżyca w wysokiej rozdzielczości, skupiający się na kraterze Tycho. Został on wykonany przy użyciu National Science Foundations Green Bank Observatory oraz National Radio Astronomy Observatory. Obraz krateru Tycho ma rozdzielczość zbliżoną do pięciu metrów na pięć metrów i składa się z około 1,4 miliarda pikseli.

Nowy typ zdjęć radarowych

Nowy typ zdjęć radarowych

Obszar objęty obrazem zajmuje powierzchnię 200 kilometrów na 175 kilometrów. Oznacza to, że pole widzenia obrazu jest wystarczająco duże, aby uchwycić cały krater, który ma 86 kilometrów średnicy. Dr Tony Beasley, dyrektor Narodowego Obserwatorium Radioastronomicznego w USA, powiedział, że obraz ten jest największym, jaki Obserwatorium stworzyło do tej pory z pomocą swoich partnerów z firmy Raytheon. Do jego powstania wykorzystano teleskop Green Bank Telescope (GBT), który wykonał zdjęcie o najwyższej rozdzielczości, jakie kiedykolwiek wykonano z ziemi przy użyciu nowej technologii radarowej. GBT jest największym w pełni sterowalnym radioteleskopem na świecie. Wykorzystując GBT i anteny z Very Long Baseline Array, astronomowie przeprowadzili testy skupiające się na powierzchni Księżyca, w tym obserwacje Tycho Prater i miejsc lądowania Apollo na powierzchni Księżyca.

Zobacz też: Premiera realme GT Neo2 – ten smartfon może namieszać na rynku

Proces przekształcania sygnałów radarowych o niskiej mocy w obrazy, które możemy zobaczyć, odbywa się za pomocą Radaru z Syntetyczną Aperturą. Każdy impuls radarowy nadawany przez Teleskop Green Bank odbija się od celu, jest odbierany i przechowywany przez teleskop. Impulsy są następnie porównywane ze sobą i po analizie przekształcane w obraz. Jedną z głównych zalet tego typu teleskopów jest to, że nadajnik, cel i odbiorniki stale poruszają się w przestrzeni, co pozwala uzyskać ważne dane. Ruch powoduje niewielkie różnice pomiędzy badanymi impulsami radarowymi i pozwala na uzyskanie obrazu o rozdzielczości wyższej niż obserwacje stacjonarne. Technika ta zapewnia również astronomom zwiększoną rozdzielczość odległości do celu, dostarczając jednocześnie danych o tym, jak szybko porusza się cel i jak porusza się w polu widzenia.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy