ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ESA kończy współpracę z Rosją

Nowe wyjaśnienie na to, dlaczego Mars jest martwy to definicja prostoty

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Naukowcy odkryli dowody na istnienie wody na Marsie w odległej przeszłości, pomimo tego, że Czerwona Planeta nie posiada dziś na swojej powierzchni wody w stanie ciekłym. I tu pojawia się pytanie: dlaczego ona znikła, podobnie jak atmosfera? Nowe badania przeprowadzone przez Washington University w St. Louis zasugerowały nową teorię tego, co mogło przyczynić się do utraty wody na planecie.

Mars jest za mały

Mars jest za mały

Nowa teoria sugeruje, że Mars może być zbyt mały, aby utrzymać duże ilości ciekłej wody na swojej powierzchni. NASA posiada zdjęcia pokazujące cechy krajobrazu Marsa, które są oznaczone dolinami rzek i kanałami powodziowymi, więc prawdopodobnie w odległej przeszłości Mars miał wodę. Naukowiec Kun Wang, starszy autor pracy, uważa, że istnieje próg wymagań dotyczących wielkości planet skalistych, które mogą zachować wystarczającą ilość wody, aby umożliwić życie, jakie znamy. Naukowcy w ramach projektu badali izotopy potasu, aby oszacować obecność, rozmieszczenie i obfitość lotnych pierwiastków na różnych ciałach planetarnych w Układzie Słonecznym. Potas jest tylko umiarkowanie lotnym pierwiastkiem, ale został wybrany jako znacznik do poszukiwania innych lotnych pierwiastków i związków, takich jak woda.

Zobacz też: Lista miejscowości na południu Polski, do których dotarło 5G od Play

Naukowcy zmierzyli skład izotopów potasu w 20 meteorytach, których pochodzenie potwierdzono na Marsie, wybranych jako reprezentatywne dla składu na Marsie. Zespół ustalił, że Mars stracił więcej potasu i innych lotnych pierwiastków w porównaniu z Ziemią podczas jej formowania, ale zachował swoje lotne pierwiastki znacznie lepiej niż Księżyc i asteroida zwana 4-Vesta, które są mniejszymi skalistymi ciałami. Zespół znalazł wyraźną korelację pomiędzy rozmiarem ciała planetarnego a składem izotopów potasu. Badacze zauważają również, że nie wierzą, że Mars był bardziej wilgotny niż Ziemia w odległej przeszłości, jak sugerują niektóre teorie.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy