Ultra-biała farba

Dzięki ultrabiałej farbie upały będą o wiele mniej dotkliwe

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Biały kolor jest najlepszy — przynajmniej jeśli chodzi o kolor domu. Okazuje się bowiem, że to właśnie ten kolor jest najbardziej ekonomiczny, jak i ekologiczny. I nie chodzi tu o ceny farby, ani o typową białą farbę. Naukowcy z Purdue University opracowali ultra-białą farbę, która odbija 98,1 procent promieniowania słonecznego, jednocześnie emitując ciepło w podczerwieni. To natomiast pozostawia powierzchnię chłodniejsze niż środowisko. Warto podkreślić, że typowa farba, nawet biała pochłania ciepło. Zastosowanie ultrabiałej fabry może skutecznie zastąpić, lub wspomóc klimatyzację w niektórych przypadkach.

Ultra-biała farba

Ultra-biała farba

Istnieją już farby odbijające ciepło, ale odbijają one nie więcej niż 90 procent światła słonecznego i nie chłodzą powierzchni. Sztuczka polegała na zastosowaniu wysokiej proporcji siarczanu baru, związku często spotykanego w kosmetykach i papierze fotograficznym, o różnej wielkości cząsteczek. Szerszy zakres rozmiarów pomaga rozproszyć więcej spektrum światła, a tym samym odbija więcej promieni słonecznych. Jednak samo istnienie wynalazku niewiele wnosi. Trzeba go jeszcze spopularyzować. Na szczęście naukowcy dokładają wszelkich starań, aby skomercjalizować swoją pracę. Nawiązali współpracę z firmą, która zajmie się masową produkcją i sprzedażą farby, a także złożyli już wnioski patentowe. 

Zobacz też: Soundbar z dużym rabatem przy zakupie telewizora – nowa promocja Samsunga

Zastosowanie takiej farby mogłoby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, tym samym obniżając nasze rachunki za energię, jak i ślad węglowy. Warto jednak zauważyć, że niesie ona za sobą także pewne wady. Patrzenie na ściany pomalowane taką farbą byłoby, delikatnie mówiąc, mało przyjemne. Ta więc powinna być stosowana głównie na dachach i to w sytuacjach, kiedy zabudowa jest mniej/więcej równej wysokości.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy