ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Grad wyjaśnieniem atmosfery Neptuna i Urana

Badania Jowisza rozwiązują zagadkę atmosfery Urana i Neptuna

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Astronomowie obserwujący Neptuna i Urana uważają, że znaleźli rozwiązanie zagadki związanej z atmosferami tych planet. Nowe badania przeprowadzone przez naukowca o nazwisku Tristan Guillot sugerują, że struktury określane jako mushballs mogą być odpowiedzialne za przenoszenie amoniaku w głąb atmosfer Neptuna i Urana. Są to bowiem duże kule gradowe wykonane z gęstej mieszaniny amoniaku i wody.

Grad wyjaśnieniem atmosfery Neptuna i Urana

Grad wyjaśnieniem atmosfery Neptuna i Urana

Nowa teoria może być odpowiedzią na pytanie, dlaczego obserwacje Urana i Neptuna w podczerwieni i na falach radiowych wykazały, że na obu planetach brakuje amoniaku w atmosferze w porównaniu z innymi planetami gazowymi olbrzymami. Otóż kule gradowe mogą być niezwykle skuteczne w przenoszeniu amoniaku w głąb atmosfery planety, co sprawia, że jest on trudny do wykrycia pod gęstymi chmurami lodowych gigantów. Brak amoniaku w atmosferach obu planet wprawił naukowców w osłupienie, ponieważ planety te są bogate w inne związki, w tym metan, typowo występujący w atmosferach planet gazowych olbrzymów. Naukowcy uważali, że albo Uran i Neptun uformowały się w specjalnych warunkach z materiału ubogiego w amoniak, albo na planetach zachodzi inny proces.

Zobacz też: Co drugi Polak w wieku 18-65 lat korzysta ze streamingu seriali i filmów

Guillot wykorzystał odkrycie na Jowiszu jako potencjalną odpowiedź na zagadkę, gdzie amoniak znajduje się na Neptunie i Uranie. Sonda kosmiczna Juno na orbicie wokół Jowisza znalazła obfite ilości amoniaku znacznie głębiej w atmosferze, niż się spodziewano. Obserwacje  wykazały, że podczas burz na Jowiszu szybko tworzą się amoniakalno-wodne kule gradowe, ponieważ amoniak może skraplać kryształy lodu wodnego nawet w bardzo niskich temperaturach i w wysokim ciśnieniu. Na Jowiszu te wodno-amoniakalne kule gradowe są bardzo wydajne w przenoszeniu amoniaku bardzo głęboko w atmosferę planety, zamykając go pod chmurami. Ten proces na Jowiszu prowadzi Guillota do przypuszczenia, że ten proces zachodzi także w przypadku Urana i Neptuna.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy