ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Bakteriofagi z antybiotykami

Naukowcy połączyli wirusy i antybiotyki – nowa broń przeciwko groźnym chorobom

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Coraz więcej szczepów bakterii jest odpornych na antybiotyki, co sprawia, że choroby, które wywołują, są bardzo trudne do leczenia. Jedną z bakterii, która jest bardzo szkodliwa dla ludzkich płuc i często jest odporna na antybiotyki, jest Mycobacterium abscessus. Naukowcy znaleźli nowy potencjalny sposób leczenia bakterii odpornych na antybiotyki przy użyciu wyjątkowych bakteriofagów współpracujących z antybiotykami.

Bakteriofagi z antybiotykami

Bakteriofagi z antybiotykami

Według badaczy istnieje unikalny bakteriofag, który niszczy każdy gatunek bakterii. Naukowcy testują obecnie nowe schematy leczenia, które wykorzystują bakteriofagi w połączeniu z antybiotykami stosowanymi obecnie w leczeniu infekcji powszechnie odpornych na antybiotyki. W poprzednich badaniach zespół zidentyfikował jeden bakteriofag nazwie Muddy, który skutecznie zabijał bakterie w szalce Petriego. Wirus ten został zidentyfikowany jako kandydat do leczenia infekcji u ludzi, jednak wcześniej rozpoczęto testy na zwierzętach.

Zobacz też: Fatalne wieści na koniec tygodnia… Netflix zaplanował usunięcie KAPITALNIE OCENIANEGO serialu!

Zespół użył odpornej na antybiotyki formy bakterii Mycobacterium abscessus uzyskanej od pacjenta z mukowiscydozą, aby zainfekować ryby i przetestować nowe leczenie. Po zainfekowaniu zwierząt zespół monitorował je przez 12 dni i stwierdził, że rozwinęły się u nich poważne infekcje z ropniami i padły w znacznej liczbie, przy czym tylko 20 procent z nich przeżyło. Następnie zespół sprawdził, jak zainfekowane ryby radziły sobie po podaniu wirusa Muddy. Zespół stwierdził, że ryby miały mniej poważnych infekcji, a przeżywalność wzrosła do 40 procent. Leczone ryby miały również mniej ropni podczas ciężkich infekcji. Następnie zespół sparował Muddy z antybiotykiem, a wskaźnik przeżycia wzrósł do 70 procent przy znacznie mniejszej liczbie ropni. Konieczne są dalsze prace, w tym badania kliniczne, aby ustalić, czy leczenie jest skuteczne u ludzi.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy