ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Bezinwazyjne monitorowanie glukozy

Plaster na niegojące się rany pozwoli wyleczyć wrzody cukrzycowe

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Inżynier z Purdue University opracował nową metodę leczenia ran u osób, które cierpią na owrzodzenia stopy cukrzycowej. Rahim Rahimi jest adiunktem w Szkole Inżynierii Materiałowej i stworzył plaster z układem mikroigieł na elastycznym kompozycie polimerowym. Układ ten został zaprojektowany specjalnie do leczenia przewlekłych, niegojących się ran poprzez penetrację fizjochemicznego biofilmu bakteryjnego na powierzchni rany, umożliwiając jej dotlenienie i dostarczenie bakteriobójczego leczenia.

Plaster na niegojące się rany

Plaster na niegojące się rany

Wyzwanie w leczeniu tego typu ran polega na tym, że biofilm na ich powierzchni stanowi tarczę uniemożliwiającą antybiotykom dotarcie do zainfekowanych komórek i tkanek znajdujących się głębiej w ranie. Ponieważ elastyczna łata, którą stworzył inżynier, ma wiele małych mikroigieł, może ona przebić tę osłonę i wchłonąć znajdujący się pod nią płyn, umożliwiając dostarczenie antybiotyku bezpośrednio do owrzodzonych komórek i tkanek. Nowa elastyczna łata jest lepszą metodą penetracji biofilmu niż tradycyjne metody, wymagające od lekarza fizycznego odrywania biofilmu.

Zobacz też: „Czym jest rap?” – Spotify rozpoczyna swoją największą kampanię w Polsce

Problem ze złuszczaniem biofilmu dla osób cierpiących na przewlekłe owrzodzenia polega na tym, że jest to bolesne, a proces złuszczania wpływa również na zdrowe tkanki. Kolejną istotną zaletą matrycy mikroigłowej jest brak bólu, ponieważ igły są zbyt krótkie, aby dotknąć zakończeń nerwowych w stopie. Kolejną zaletą jest to, że mikroigły są zaprojektowane tak, aby się rozpuszczać. W badaniach zespół przetestował układ na modelach ran u świń i stwierdził, że mikroigły rozpuściły się w czasie krótszym niż pięć minut, a antybiotyk został dostarczony, umożliwiając usunięcie plastra. Następnym krokiem w procesie rozwoju leczenia ran jest poszukiwanie partnerów do przeprowadzenia prób na ludziach. Patent na układ mikroigieł jest w toku, a Uniwersytet poszukuje partnerów w celu uzyskania licencji.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy