Telegram blokuje boty lidera opozycji

Telegram blokuje boty na czacie lidera rosyjskiej opozycji

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

W związku z tym zarzuca się, że Rosyjski rząd nadal ma silny wpływ na Telegrama. RadioFreeEurope donosi, że Telegram tymczasowo zablokował wszystkie boty czatu rosyjskiego lidera opozycji Aleksieja Nawalnego podczas głosowania w wyborach parlamentarnych w ten weekend. Założyciel firmy Pavel Durov powiedział, że Telegram będzie przestrzegał prawa wyborczego zakazującego prowadzenia kampanii podczas wyborów.

Telegram blokuje boty lidera opozycji

Telegram blokuje boty lidera opozycji

Posunięcie to następuje pomimo charakteru botów i wcześniejszych oświadczeń Durowa. Jeden z botów, Smart Voting, miał na celu jedynie identyfikację kandydatów, którzy mogliby odsunąć od władzy dominującą partię Jedna Rosja, a nie tylko partię Rosja Przyszłości Nawalnego. Durov potępił również Apple i Google, które usunęły aplikację Smart Voting ze swoich sklepów z aplikacjami, nazywając to niebezpiecznym precedensem, który toleruje cenzurę. Warto podkreślić, że Rosja pod rządami Władimira Putina rutynowo rozprawia się z wszelkimi politycznymi dysydentami, włączając w to działania przeciwko samemu Nawalnemu, oraz długotrwałe wysiłki mające na celu zdławienie szerszych działań Smart Voting. Urzędnicy grozili Apple i Google karami i posunęli się do prób dławienia infrastruktury internetowej zapewniającej dostęp do Smart Voting.

Zobacz też: Nie wiesz jaki smartfon do 1400 zł kupić? Zobacz nasze propozycje!

Mimo to warto podkreślić, że zakaz prowadzenia kampanii w tym okresie jest typowy dla krajów demokratycznych. Natomiast cel, jakim jest obalenie obecnej władzy, wcale nie uświęca środków. Sama historia uczy nas, że rewolucje, które łamały prawa wolności, powołując się na wyższe dobro, bardzo często same kończyły się powstaniem nowego reżimu. Często gorszego, niż poprzedni. W końcu taki przebieg miała rewolucja bolszewicka w samej Rosji. Dlatego też trudno tu zarzucić twórcy Telegrama podporządkowywanie się rosyjskiej władzy i nie ma powodów, by mu nie wierzyć, że chodzi mu tylko o demokratyczne zasady.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy