ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

O potędze modyfikacji – Cyanogenmod świętuje 50 milionów użytkowników

Autor: Jędrzej Markiewicz Kategoria: Newsy
Cyanogenmod 12.1

Rośnie liczba urządzeń wyposażonych w nieoficjalne systemy operacyjne. Tworzone przez mniej, lub bardziej wykwalifikowanych zapaleńców modyfikacje stawiają na poprawę wydajności, użyteczności i funkcjonalności. Wszystko za sprawą licencji na której powstawał Android – oparty na jądrze Linuxa z góry daje możliwość dokonywania na nim zmian przez osoby trzecie. Stąd też nie powinna nikogo dziwić wzrastająca popularność Custom ROM-ów – systemów przedłużających życie starszych modeli, dla których wsparcie producenta już się zakończyło. Tak właśnie powstał Cyanogenmod – największy konkurent tradycyjnego oprogramowania.

Chociaż firma Google już w pod koniec 2013 roku pochwalić się mogła blisko miliardem klientów na całym świecie, to wynik 50 milionów zarejestrowanych  użytkowników jest dla Cyanogenmoda całkiem korzystny. Wytłuszczone słowo jest bardzo istotne, ponieważ ludzie nie zawsze figurują w ich bazie danych z prostego powodu – rejestracja nie jest obowiązkowa. Oprócz tego istnieją programiści działający na własną rękę, dostosowujący do swoich potrzeb już wcześniej zedytowane systemy. Stąd też prawdopodobnych zainteresowanych jest znacznie więcej.

Oprócz wsparcia dla nieco starszych modeli i optymalizacji sprzętu, modyfikacje dają też sporo innych korzyści. Poprawiają żywotność i długość pracy baterii, zmieniają wygląd, dodają nowe funkcje, czy też maksymalnie uszczuplają zasoby aplikacji celem zaoszczędzenia miejsca. Decydując się jednak na instalacje takich oprogramowań narażamy telefon na utratę gwarancji (choć jest to kwestia sporna, oficjalny system można przywrócić). Wczesne wersje testowe z pewnością nie są polecane dla początkujących, ze względu na niestabilne działanie.  Wgrywanie zmodyfikowanego oprogramowania jest już coraz prostsze, ale nieodpowiednie działania mogą telefon trwale uszkodzić. Na naszym forum znajdziecie wszystkie potrzebne informacje dla Waszego modelu telefonu.

Oczywiście Cyanogenmod to nie jedyne oprogramowanie, konkurencyjne w stosunku do klasycznego Androida. Trudno więc oszacować całkowitą liczbę osób mających na pokładzie Custom ROM-y. Po kontrowersyjnych zachowaniach zespołu (niektóre płatne motywy i aplikacje) część składu odeszła, tworząc nowe projekty. OmniROM, Resurrection Remix, AOKP, MIUI – i wiele, wiele innych. Wszystkie oferują coś innego, chociaż cel przyświeca jeden – być najlepszym oprogramowaniem na telefon dotykowy.

Źródła: stats.cyanogenmod.com, forbes.com

Sprawdź najnowsze wpisy