ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Sony z patentem na płacenie za usuwanie graczy

15-latek trafił do szpitala z powodu uzależnienia od gry komputerowej

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

15-letni chłopiec uzależniony od gry spędzi dwa miesiące w szpitalu Castellon w Hiszpanii. Zabawa przed komputerem całkowicie zdominowała jego życie, a terapia psychologiczna nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Jak informuje agencja EFE, to pierwszy przypadek tak silnego uzależnienia od gry, by konieczna była hospitalizacja.

15-latek w szpitalu – jest uzależniony od gry komputerowej

Psychiatra Matias Real ze szpitala w Castellon jest zdania, że 15-letni pacjent wykazywał zachowania podobne do tych, które mają miejsce w przypadku uzależnień od alkoholu i narkotyków. Wszystko obracało się wokół wyzwań gry, tego, co jest na ekranie, co dalej trzeba zrobić, ta gra całkowicie zdominowała jego życie – powiedział lekarz. Nastolatek miał poświęcać grze Fortnite 20 godzin dziennie.

15-latek w przeszłości był bardzo dobrym uczniem, jednak uzależnienie sprawiło, że odizolował się od otoczenia i przestał chodzić do szkoły. Zaniedbywał kwestie związane z higieną, odżywianiem i interakcjami społecznymi, był także rozdrażniony. Rodzina chłopca szukała dla niego pomocy. Terapia psychologiczna nie dała efektów, konieczna okazała się hospitalizacja i całkowity zakaz grania dla nastolatka.

Matias Real zwraca uwagę na to, że w literaturze naukowej nie opisano do tej pory przypadku uzależnienia, które wymagałoby detoksykacji od ekranu komputerowego. Psychiatra zaapelował do rodziców, by ci ograniczali czas przebywania przed komputerem dzieci i młodzieży, a nawet wykluczyli z tej aktywności najmłodszych. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia uznaje uzależnienie od gier komputerowych za zaburzenie psychiczne.

Czytaj także: Na UAM uruchomiono nowoczesne ramię robotyczne – do czego się przyda?

Z opisywaną historią uzależnienia 15-latka od gry komputerowej wiąże się jednak tragiczna historia, o której opowiedział Matias Real. Matka chłopca chorowała na raka, co zakończyło się jej śmiercią. Gra pomagała nastolatkowi uciec od traumatycznych przeżyć. Zdaniem psychiatry ze szpitala w Castellon, tego rodzaju uzależnienie może działać jako regulator lęku wewnętrznego.

źródło: PAP

Sprawdź najnowsze wpisy