ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
dzień emotikona

Dziś Dzień Emotikona – te znaki graficzne zmieniły sposób komunikacji

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

19 września obchodzimy Dzień Emotikona. Te proste znaki graficzne mają zarówno wady, jak i zalety. Nie ulega jednak wątpliwości, że są bardzo popularne i zmieniły sposób, w jaki komunikujemy się na odległość.

Dzień Emotikona 2021

19 września 1982 roku Scott Falhman, profesor z Carnegie Mellon University w wysłanej przez siebie wiadomości prawdopodobnie po raz pierwszy w historii użył emotikona. Znak nie był skomplikowany i wyglądał następująco: 🙂.

Z czasem emotikony zyskały dużą popularność wśród osób komunikujących się na odległość. Charakterystyczne buźki pojawiały się w SMS-ach, a później w mailach i w wiadomościach z komunikatorów internetowych. Emotikony niewątpliwie są domeną wiadomości o charakterze nieformalnym. Najczęściej używamy ich w rozmowach ze znajomymi lub z rodziną. Rzadziej w kontaktach ze współpracownikami, choć wiele zależy od tego, gdzie pracujemy.

Czytaj także: Wielka zmiana, czyli Android 12.1 (AOSP) z nową tapetą po 5 latach

Obecnie stosujemy znacznie więcej emotikonów niż kiedyś. Symbolizują one nie tylko najbardziej podstawowe emocje (radość, smutek, zdziwienie, złość), ale również m.in. aktywności fizyczne, wykonywane czynności, obiekty oraz miejsca. Dzięki emotikonom możemy w łatwy sposób zasygnalizować, w jakim nastroju jesteśmy lub co aktualnie mamy na myśli. Wadą tych prostych znaków graficznych jest niekiedy pewne spłycenie komunikacji. Emotikony wymuszają pewne uproszczenia i stosując je, czasami możemy nie przekazać dokładnie tego, o co nam chodziło.

Sprawdź najnowsze wpisy