UAM ramię robotyczne

Na UAM uruchomiono nowoczesne ramię robotyczne – do czego się przyda?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

W CZT (Centrum Zaawansowanych Technologii) UAM (Uniwersytetu Adama Mickiewicza) w Poznaniu uruchomiono ramię robotyczne. Będzie można stosować je m.in. w procesie wykonywania testów wykrywających przeciwciała przeciwko COVID-19. Automatyzacja procesu oznacza eliminację potencjalnych błędów ludzkich.

Ramię robotyczne CZT UAM

Immunodiagnostyka, a także biodruk 3D – to dziedziny, w których sprawdzi się ramię robotyczne. Pracami zespołu kieruje prof.UAM Jakub Rybka. Nasz system zaprojektowany został z myślą o automatyzacji testu immunodiagnostycznego COVID-19 (również opracowanego w naszym laboratorium), jednakże jego użyteczność jest zdecydowanie szersza, czego dowodem jest implementacja procesu biodruku 3D – mówi naukowiec. Jak dodaje, robotyzacja i automatyzacja laboratorium jest wpisana w kierunki rozwoju Centrum Zaawansowanych Technologii uniwersytetu. 14 września 2021 roku (dokładnie wtedy uruchomiono ramię robotyczne) ma być pierwszym symbolicznym krokiem w kierunku laboratorium przyszłości.

Laboratorium Biotechnologii Stosowanej CZT UAM chce wyjść poza granice nauk podstawowych i połączyć akademickie odkrycia z codziennymi zastosowaniami. Zespół dąży do nawiązania współpracy z podmiotami naukowymi oraz przemysłowymi, żeby rozwijać innowacje w biotechnologii. W pracach nad zautomatyzowaniem wykonywania testu poprzez wykorzystanie ramienia robotycznego uczestniczą firmy Rob-Tech oraz Cellivia.

Czytaj także: Planetoida o kształcie psiej kości – co o niej wiadomo?

CZT nie po raz pierwszy udowadnia, że jest wiodącym ośrodkiem łączącym badania naukowe z rzeczywistymi potrzebami i wyzwaniami, przed którymi stoi ludzkość – mówi prof. Bogumiła Kaniewska, rektor UAM.

źródło: informacja prasowa zdjęcie główne: YouTube/UAM

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy