Sir Clive Sinclair ZX Spectrum

Twórca ZX Spectrum nie żyje – Sir Clive Sinclair odszedł w wieku 81 lat

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Sir Clive Sinclair zmarł w wieku 81 lat po długiej chorobie. Twórca kultowego ZX Spectrum sprawił, że dzisiejsze komputery są dostępne praktycznie dla wszystkich, a jego sprzęt przez lata gościł w domach na całym świecie. Sir Clive Sinclair miał na swoim koncie także inne wynalazki, które dziś uznajemy za coś, bez czego trudno wyobrazić sobie normalną pracę.

Twórca ZX Spectrum nie żyje – Sir Clive Sinclair miał 81 lat

Sir Clive Sinclair ZX Spectrum
Fot. Wikipedia

W latach siedemdziesiątych poprzedniego wieku Sir Clive Sinclair stworzył pierwszy masowo produkowany kalkulator. Dziś może się to wydawać czymś niewielkim, ale wtedy innowacja twórcy zmieniła rynek. W ciągu dwóch lat udało się zmniejszyć koszty produkcji urządzenia tak, by to dostępne było dla każdego, kto mógł go potrzebować. I choć przenośne kalkulatory dziś występują już znacznie rzadziej, niż kiedyś, to sprzęty tworzone przez Sir Clive-a Sinclaira zawsze cechowała jedna wspólna rzecz. Minimalizacja kosztów tak, by finalny produkt był jak najszerzej dostępny. Tak samo było także z jego największym i najpopularniejszym urządzeniem, czyli komputerem ZX Spectrum.

Pierwszym urządzeniem było ZX80, którego udało się sprzedać wtedy około 50 tysięcy sztuk. Na rynku pojawił się w 1980 roku i z miejsca stał się sukcesem, o którym w dużej mierze zadecydowała cena. Za urządzenie trzeba było zapłacić 79,95 funtów w formie zestawu do montowania lub 99,95 funtów już zmontowany. Wtedy ZX80 było tańsze o połowę od innych sprzętów, które oferowały podobne rozwiązania. Największy rozgłos, a jednocześnie największe zarobki, przyniósł oczywiście ZX Spectrum, następca również popularnego modelu ZX81.

Zobacz też: Wszystkie nowości z Microsoft Office 2021.

Dość szybko udało się obniżyć cenę ZX Spectrum tak, by sprzęt kosztował mniej, niż 100 funtów. Tym samym urządzenie stało się pierwszym tak tanim, które oferowało opcję kolorowego wyświetlania obrazu. Sir Clive Sinclair stworzył jeszcze m.in. przenośny i miniaturowy telewizor, ale projekt nie odniósł dużego sukcesu. Podobnie jak jego elektryczny trójkołowiec C5. O śmierci twórcy ZX Spectrum poinformowała jego córka.

Źródło: The Guardian

    Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy